پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان


تقسیمات کشوری در هر مملکتی با انگیزه اداره بهتر جامعه و خدمات رسانی بهتر و مناسبتر به مردم صورت می گیرد. تقسیمات کشوری از جمله نیازهای هر کشور و دولت برای اداره امور خود و رسیدگی به مردم است، اگر چه این هدف در کشور ما اسما در قانون آمده اما رسما بازیچه دست سیاسیونی گردیده که سلایق سیاسی را بر قانون تحمیل می نمایند. در واقع وقعی به شرایط و ضوابط آمده در قانون نداده و با فشار سیاسی قانون تقسیمات کشوری را بی خاصیت و از مسیر درست تصمیم گیری ها خارج می نمایند.
امروزه متاسفانه در مملکت ما ضوابط و شرایط در تقسیمات کشوری جای خود را به اعمال نفوذ عناصر سیاسی داده است. اعمال نفوذ های سیاسی که هیچ نگاهی به تبعات منفی ناشی از اقدامات خارج از ضوابط و چالش های پیش رو ندارد. با اعمال نفوذ ها دیگر قانون تقسیمات کشوری بی معنا شده است. هزینه های دولت افزایش یافته، بدون اینکه این افزایش هزینه ها هدفمند و در راستا با محرومیت زدائی، فقر زدایی و امر حیاتی توسعه و خدمات رسانی بهتر باشد.

تقسیمات و موضوع چالشی ارتقاء و انتزاع مناطق در شهرستانی که روزی در وصفش کتابی با عنوان شاهرود قاره کوچک به تالیف در آمد، امروز به سمتی می رود که ضمن سپردن این کتاب به موزه تاریخ، در کمال نا باوری رگ حیاتی و اجتماعی این سرزمین یعنی وحدت را نشانه رفته و به جای تقویت و توسعه در امر وحدت از هر گوشه ای از این مناطق ندای ویرانگراختلاف و تفرقه به گوش می رسد. اقدامی که نه بر اساس هدف خیرخواهانه، بلکه بر اساس رفتار سیاسی و وعده وعیدهای انتخاباتی و با هدف فرار به جلو بدلیل نا کارآمدی ها صورت می پذیرد و بعبارتی به جای حل مسئله مبادرت به پاک نمودن صورت مسئله می گردد. هنوز بعد از یکسال و اندی از ارتقاء بخش میامی به شهرستان توانایی خود در جهت تعیین و تکلیف نمودن بخش بیارجمند که در اقدامی نادر جهت دسترسی به آن باید بالاجبار از شهرستان دیگری طی مسیر نمود را به رخ نکشیده ایم، باب اختلافی دیگر در پیکره ای دیگر از شهرستان یعنی بخش بسطام را می گشائیم. روزی جهت دسترسی به خواسته ها با این بهانه که بی عدالتی حاکم بر استان به جز تشکیل استان شاهوار هموار نخواهد گردید و مرحم زخم کهنه عقب افتادگی و عدم توسعه یافتگی تنها تشکیل استان شاهوار است، اهداف سیاسی را دنبال نمودیم و یکی از راه ها و زیر ساخت های دسترسی به استان شاهوار را ارتقاء بخش ها به شهرستان و برخورداری از چند شهرستان تبلیغ نمودیم. اما غافل از اینکه داروی ترمیم کننده زخم کهنه ی عقب ماندگی، عدم توسعه یافتگی، مشکلات بیکاری، معضلات و مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و روح و روانی جامعه کوچک کردن مناطق با اهداف سیاسی نیست.


اما امروز به کجا می رویم؟ امروز چرا بدون توجه به شرایط حاکم بر شهرستان خود بستر ساز اختلافات و تفرقه می شویم؟ آیا سیاسیون شهرستان و کسانی که از علم سیاست بهره جسته اند و سال ها بر جایگاه سیاست تکیه زده اند، نباید اندیشه کنند که نباید با اظهار نظر زود هنگام ایجاد توقع نمود؟ بخش بسطام ظرفیت و شرایط ارتقاء به شهرستان را دارد؟ بلی اما طرح موضوعاتی اختلاف انگیز نسبت به طرح ارتقائی که نه به بار است و نه به دار از چه منطق و برهانی برخوردار است؟ هنوز برادریتان نسبت به ارتقاء بخش بسطام به اثبات نرسیده است. تقسیم میراث را پیش می کشید. آیا بانک اطلاعاتی شما پیرامون عدم سازگاری بعضی از مناطق، آنقدر ضعیف است؟ اقدامات شما ضرب المثل اختلاف بینداز، حکومت کن را در اذهان متبادر می سازد. امروز میراثی بنام بخش را تقدیم شهر کلاته خیج و قلعه نو خرقان نموده اید. آیا از اعتراض اهالی گلستان و میقان که هر یک امروز داعیه ی ارتقاء به بخش را داشته و خود را محق این تقسیم بندی می دانند، بی اطلاع بوده اید؟ چگونه می توان قبول کرد که شما از ایده و نظر مردم مجن و اختلافات دیرینه بی اطلاع باشید؟ آیا ضرورت انجام بستر سازی جهت این مهم را تشخیص نداده اید؟ مگر تجربه ی پروسه ی بیش از یک دهه فراز و نشیب های میامی و بیارجمند عبرت آموز نبود؟ چرا بدون فراهم نمودن زیرساخت و ایجاد تفاهم بین مناطق، مسیری را دنبال می نمائید که نهایتا به ابراز نظر دستگاههای امنیتی ختم و سالیان درازی مردم را در آتش کینه و اختلافی که خود خالق آن هستید، بسوزانید؟ آیا انداختن توپ در زمین دستگاههای امنیتی و مظلوم نمائی در برابر مردم راهکار پیشرفت و توسعه و فرار از پاسخگوئی است؟ آیا با وارد کردن زخم بر پیکر خسته و خدشه بر وحدت و یکپارچگی می تواند شما را به آمال خویش، «تشکیل استان شاهوار» برساند؟

چگونه رفتار کرده ایم که امروز از ناحیه ی شهرستان انتزاع یافته ی میامی و حتی بسطام متهم به تظلم در حق و حقوقشان می شویم؟ چگونه است که فکر نکردید روزی جهت تامین آب شرب شهروندان شاهرودی نیازمند مناطق انتزاع گردیده از شهرستان شاهرود خواهید بود؟ امروز شورای شهر شاهرود در خصوص خشکیدن رگ حیاتی زندگی در شاهرود یعنی آب شرب نگران است. راهکار برون رفت از نگرانی شورای شهر چیست؟ نکند سهم مالکیت بخشی از سد کالپوش، نعیم آباد، مجن و چشمه سارهای قطری به ثبت رسیده و خلق الله بی اطلاع هستند؟ امروز بعنوان یک شهروند و یک مطلع از وضعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... شهرستان شاهرود، اعلام می کنم دوستان راه حل پیشرفت و توسعه شهرستان و مناطق حوزه استحفاظی، پناه بردن به طرح تقسیمات کشوری نیست. تداوم این سیاست یعنی سپردن کتاب قاره کوچک به موزه، چرا که از این قاره ی کوچک تنها چیزی که در شهرستان ماندگار خواهد شد قسمتی از مناطق کویری طرود و سطوه می باشد ولا غیر. دیگر سخن گفتن از قطب کشاورزی، مناطق گردشگری، مناطق جنگلی، حیات وحش، چشمه سارها و آبشار ها و ... بی معناست. در صورتی که بسطام و بیارجمند هم به شهرستان ارتقاء یافته و از پیکره شاهرود جدا گردند، آیا امیدی به حل مشکلات و معضلات حاکم بر این مناطق وجود دارد؟ و آیا تغییر ساختار اداری و سازمانی در این مناطق، پیشرفت حداقلی را در پی خواهد داشت؟ برنامه شما در جهت کاهش تب بیکاری و توسعه در شاهرود چیست؟ تکیه ی شما بر کدام بخش خواهد بود.تداوم تکیه بر تقسیمات کشوری و غافل بودن از دیگر راهکار های توسعه خیانتی بر شهروندان شاهرودی تلقی خواهد شد که تاثیر تلخ آن متوجه ی آیندگان خواهد بود و به عینه روزی را شاهد خواهیم بود که جز نفرین چیز دیگری عاید مسببین، موثرین و نخبگان جامعه شاهرودی نخواهد شد. پس تا دیر نشده است فرصت ها را غنیمت شمرده و با مشورت و همفکری نخبگان و کارشناسان آتی نگر تدابیر لازم اتخاذ تا شاید راه برون رفت از باتلاقی که خود ایجاد کرده ایم ممکن شود.
نوع مطلب : مقاله های وارده، نقد عملکرد مسئولین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.