تبلیغات
پایگاه خبری شاهرود - شاهوارنت گزارش میدهد: فاز یک پالایشگاه بزرگ نفت شاهرود آماده بهره برداری شد/ اسناد تصویری !!!
 
پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان


پایان انتظار برای افتتاح پالایشگاه 6 ماهه !

استخدام 500نفر نیروی کار در مرحله اول !

البته قابل پیش بینی بود که با این تجهیزات و ماشین آلات فوق مدرنی که در محل ساخت پالایشگاه وجود داشت کار احداث این پروژه به این سرعت پیش رفته است و آماده بهره برداری گردیده است !!!

کمتر از سه هفته دیگر به پایان انتظار برای بهره برداری از فاز یک پالایشگاه شاهرود باقی نمانده است پالایشگاهی که کلنگ زنی آن با بازتاب خبری زیادی دربین رسانه ها مواجه گردید و موجی از امید را دربین جوانان بیکار وجویای کار شهرستان شاهرود زنده کرد .

شهرستان شاهرودی که بیشترین نرخ بیکاری در استان را دارا می باشد در حالیکه دقیقا در جهت عکس آن ، شهر مرکز استان از کمترین نرخ بیکاری در کشور برخوردار می باشد و دهها شرکت بزرگتر از پالایشگاه شاهرود در مرکز استان درحال فعالیت ویا درحال احداث می باشند .

از آنجائیکه قرار بود فاز یک این پالایشگاه ظرف مدت 6ماه احداث گردد و در مرحله اول 500نفر نیروی کار جذب این شرکت گردند همه مردم منتظر هستند که ببینند این شش ماه کی تمام می شود که فاز یک این پالایشگاه افتتاح شود و حتی خیلی از انها کنجکاو هستند که بدانند کارهای احداث این پالایشگاه چقدر پیشرفت فیزیکی داشته است .

لذا یکی از دوستان خوش ذوق به محل احداث این پالایشگاه رفت و تصاویر ذیل را تهیه نمود (تصاویز هفته گذشته تهیه گردیده است )

با نگاهی گذرا به این تصاویر پی خواهید برد که این پالایشگاه حدودآ چه زمانی افتتاح میگردد .
تابلوی پالایشگاه که خیلی زیباست اما کمی زود نصب گردیده است !


نمایی از ساختمان پالایشگاه و پرچمی که مشخص است از روز کلنگ زنی در این پالایشگاه نصب گردیده است !
مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ایجاد یک پالایشگاه بزرگ !!
نمایی ازیک تانکر آب دو منظوره که احتمالا در آینده بعنوان مخزن نگهدارنده محصولات پالایشگاه مورد استفاده قرار خواهد گرفت !نمایی از ورودی ساختمان پالایشگاه !زمین بزرگی که قرار است فازهای بعدی پالایشگاه در آن احداث گردد ، البته این زمین آنقدر خوب هموار شده که فعلا برای بازی فوتبال مناسب می باشد!نمایی از داخل ساختمان مرکزی پالایشگاه !تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته ای که علیرغم تحریمها از اروپا خریداری شده و قرار است فازهای بعدی پالایشگاه نیز ظرف 6 ماه با این تجهیزات ساخته شود !مصالحی که تا کنون برای ساخت پالایشگاه مورد استفاده قرار گرفته است !شیئی ناشناس که بعلت فن آوری بالا برای ما ناشناخته مانده است !نمایی از یک آسانسور پیشرفته که احتمالا در آینده قرار است نفت خام را برای پالایش به کوره ها انتقال دهد !مخزن مرکزی پالایشگاه از نمایی نزدیک !حکاکی نام پالایشگاه بزرگ شاهرود بر روی مخزن مرکزی شاهرودتوسط هنرمندان !درب اصلی پالایشگاه که در آینده در ورودی آن نصب خواهد شد به همراه یک قوطی کنسرو لوبیا با مارک رعنا که آخرین یافته ما در محوطه پالایشگاه بود !بازخوانی روایت پالایشگاه بزرگ شاهرود در نامه جناب آقای عباسعلی غلامی به نماینده شهرستان های شاهرود و میامی


جناب آقای دکتر جلالی نماینده محترم شهرستان های شاهرود و میامی

با سلام و احترام،

استحضار دارید که از احداث کارخانه فولاد شهرمان قریب به یک دهه می گذرد اما هنوز هیچ پارامتر مشخصی برای اثرات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این واحد صنعتی نداریم و اساسا نمی توانیم به جرات اعلام کنیم کارخانه فولاد به اندازه هزینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اش نقش مهمی در توسعه شهرستان داشته است یا نه؟ دلیل این امر هم عدم سود دهی و نارضایتی شدید سهام داران از یک سو و از طرف دیگر، بی اعتمادی شکل گرفته در سطح جامعه و خروج اندک نقدینگی مردم از شهرستان با هدف سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی دیگر شهرستان ها می باشد.

نماینده محترم شهرستان های شاهرود و میامی، می دانید که ایجاد هر واحد صنعتی در شهرستان به خودی خود یک برند است، چرا که بالاخره عده ای مشغول به کار می شوند و بواسطه این برند شهرستان می تواند بهتر و بیشتر معرفی شود اما اگر از این مزیت استفاده درستی نشود، شاید به اندازه سر و صدا و نگاه طلبکارانه دولت نتوانیم از این فرصت استفاده مناسب ببریم و از طرفی شاهد لطمات جدی و خسارت بار به سرمایه ی بزرگ ملی یعنی اعتماد مردم خواهیم بود.

برادر بزرگوار، مدتی است بحث ایجاد پالایشگاه در این شهرستان مطرح و کلنگی نیز بر زمین زده شده است. گرچه این اقدام عجولانه و قبل از اخذ مجوز های لازم بخصوص در بحث زیست محیطی و پالایشگاهی صورت پذیرفت اما بر اساس اخباری که از وزارت نفت شنیده شده، ایجاد این نوع پالایشگاه ها در سطح کشور توجیه سیاسی داشته است نه فنی و اقتصادی. اگر این اخبار درست باشد که ظاهرا درست است، خواهش می کنم تمام سعی خود را بر ایجاد کارخانه کک، کارخانه پتاس طرود، نجات کارخانه فولاد و کنسانتره از ورشکستگی بگذارید. اینکه برای برخی مسائل سیاسی یک پالایشگاه احداث کنیم در حالی که دیگر پالایشگاه های مشابه خیلی توجیه اقتصادی نداشته، خیلی درد آور است. سئوال اینجاست که برای ایجاد پالایشگاه چقدر مطالعات میدانی صورت گرفت؟ چقدر بررسی کردیم که آیا ایجاد این طرح منفعت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد و یا اینکه باید شاهد تبعات سوء زیست محیطی باشیم؟ پالایشگاهی که اولین تجربه بخش خصوصی بوده و بعبارتی بعنوان یک طرح نوپا از طریق شرکت فراگیر پارسیان دنبال می شود.

جناب دکتر، گفتگوی نشریه ی پارسیای قومس با مدیر عامل پروژه جناب مهندس نصیر بهزاد را که در شماره 18 منتشر گردیده است، مطالعه نموده اید؟ این همه ابهامات و به میخ و نعل زدن جناب مدیر عامل شما را مشکوک نکرده است؟ به این فراز از گفتگو توجه ویژه کنید (تا کنون جواز اولیه برای پالایشگاه شاهرود که در آن طرح، هزینه ها، اشتغال و مواردی از این دست تعریف شده، داده شده. پس از این مرحله وزارت صنعت، معدن و تجارت، جواز تاسیس صادر می کند و مشکل اصلی در مواردی پیش می آید که پس از سرمایه گذاری و ساخت، مجوز بهره برداری داده نمی شود) در قسمتی دیگر آمده است: برای فاز اول این مجموعه هنوز مجوز پالایشگاه اخذ نشده است لذا این پروژه از انتها به سمت ابتدا شکل گرفت.

جناب دکتر انشاء الله اینگونه جملات اشتباه تایپی باشد و شاید برداشت این حقیر درست نیست. اما چگونه است هنوز پروژه ای مجوز تاسیس نگرفته است، می خواهد به سرانجام برسد؟ چگونه امکان تاسیس پالایشگاهی بدون نظر و اخذ مجوز و امضاء تفاهم نامه با وزارت نفت وجود خواهد داشت؟ شکل گرفتن و یا اجرای پروژه سه فازی از انتها به ابتدا امری عجیب نیست؟

در مورد ایجاد پالایشگاه بنظر نمی رسد چندان آورده ای نصیب مردم نماید، اگر هم داشته باشد در قبال هزینه های زیست محیطی و اجتماعی و فرهنگی پولی نیست که بخواهیم به آن دلخوش باشیم. یا اینکه بیکاری مفرط را پوشش دهد. بسنده آن است که اقدام به ایجاد صنایعی کنیم که مواد اولیه آن در منطقه و بعبارتی حوزه استحفاظی موجود می باشد نه صنعتی که ماده اولیه مورد استفاده در آن نفت خام است و تامین کننده مواد نیز باید دولت باشد.

نماینده محترم، جناب مدیر عامل با طرح اینکه 10 هزار بشکه نفت خام ظرفیت این پالایشگاه است که باید توسط دولت تامین شود، یکی از مهمترین دغدغه های پروژه را تامین نفت خام اعلام و بیان داشته اگر به هر دلیلی یک روز مواد اولیه پالایشگاه تامین نگردد، موجب از کار افتادن سیستم می شود. از کار افتادن پالایشگاه و راه اندازی مجدد آن را معادل دو سوم هزینه اولیه برآورد نموده است. آیا برای لحظه ای پیرامون این پیش فرض درنگ کرده اید؟

جناب دکتر، مدیر عامل با ظرافت خاص در این گفتگو از جمله اینکه زمین مورد احداث بدلیل وجود سه رشته قنات معارض دارد و اما و اگر ها ی زیاد دیگر بدون اینکه مجوز خاصی اخذ نموده باشند، توپ را در زمین شما و مدیر عالی استان و شهرستان انداخته اند.

برادر عزیز راه برون رفت از وضعیت اسفبار بیکاری در شهرستان، ایجاد واحد صنعتی دهان پر کن نیست، اگر هست لطفا آورده کارخانه فولاد را بر شمرید، بزرگ کارخانه ای که بعد از گذشت یک دهه کمترین سودی عاید سهام داران ننموده. با توجه به وجود ظرفیت ها و قابلیت های موجود، ایجاد صنایع تبدیلی کوچک در مناطق روستائی جهت شکوفائی اقتصاد شهرستان به مراتب بهتر از ایجاد پروژهای بزرگی که نهایتا تبدیل به یک پروسه می گردند، می باشد.

جناب آقای جلالی شایسته است از هر طریق ممکن پیگیری نمائید به جای ایجاد پالایشگاهی با وضعیت مجهول که موجب از دست رفتن اعتماد مردم به مسئولین و نظام خواهد گردید، کارخانه خودرو سازی به سرانجام برسد و از طرفی نیک می دانید آنچه که مانع پیشرفت اقتصادی در منطقه ما که به قطب کشاورزی معروف گردیده است، می باشد؛ محدود کردن ایجاد صنایع تبدیلی در واحد ها و شهرک های صنعتی است. اگر تلاشی صورت و این محدودیت در شهرستان برداشته شود، قطعا شاهد ایجاد صنایع تبدیلی در روستاها بر اساس ظرفیت های محیطی خواهیم بود.

جناب دکتر با عرض معذرت پروژه پالایشگاه را طرحی مشکوک با اما و اگرهای سیاسی و اقتصادی می بینم و بر همین اساس به جهت اینکه عدم اجرا و بهانه های حین اجرا از ناحیه شرکت مجری تبعات منفی را بطور مستقیم متوجه حضرتعالی و آحاد مردم شهرستان خواهد نمود، پیشنهاد دارم؛ با توجه به اشرافیتتان بر امور پژوهش با مطالعه گفتگو مدیر عامل شرکت مجری با نشریه پارسیای قومس، برای یک فرصت کوتاه هم که شده تحقیقات عمیق میدانی را از طریق افراد نخبه و کاردان پیرامون طرح دنبال نمائید. شاید نتایج حاصله راهگشای پاسخگوئی به فرضیه های احتمالی باشد.

عباسعلی غلامینوع مطلب : اخبار شاهرود، نقد عملکرد مسئولین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : شاهوار نت،
یکشنبه 26 آذر 1391 12:50 ب.ظ
تا کی دروغ؟؟؟؟
یکشنبه 26 آذر 1391 12:25 ق.ظ
http://uploadtak.com/images/k337_SHAHROODNEWS300x225.png
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.