پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان

ابتدا توضیحی مختصر در مورد تاریخچه مراسم روز 11 محرم و نخل برداری شاهرود و سپس حواشی مربوط به آن.

این آیین طبق آداب و سنتهای قدیمی همه ساله در عصر روز یازدهم محرم با به راه افتادن دسته های چاوش خوانی، سینه زنی و زنجیر زنی با حضور انبوه عزاداران حسینی در محدوده بافت قدیمی شاهرود برگزار می شود.  مراسم نخل گردانی مختص شهر شاهرود نیست و اهالی بسطام، مجن و بیشتر مناطق شهری و روستایی این شهرستان نیز نظیر آن را كه نمادی از خیمه گاه سبزپوش حضرت حسین ابن علی (ع) و تشییع نمادین سرور شهیدان عالم است روز عاشورای حسینی برگزار می كنند.  برپایی این آیین ها نشان از علاقمندی و ارادت وافر مردم به حضرت سیدالشهدا (ع) و یارانش دارد و عزاداران با شركت در این آیین ها ابراز می دارند كه اگر در هنگام فاجعه جانسوز عاشورا حضور داشتند به یاری امام و مقتدایشان می شتافتند.مسجد 'پای نخل' و 'تكیه بازار' شاهرود كه از مساجد و تكایای قدیمی و برگزاركننده این آیین هستند وظیفه نگهداری و تزیین نخل با پارچه های مشكی، قرمز و سبز كه نشانه عزا، خون و شهادت سالار شهیدان است را بر عهده دارند.

نخل شاهرود صبح روز یازدهم محرم از جایگاه دائمی آن واقع در جنب مسجد پای نخل توسط عزاداران وارادتمندان اهل بیت به خیابان شهید صدوقی (مزار) منتقل می شود و عزاداران به آذین بندی آن و نذر و نیاز می پردازند. 

 نخل های برخی از شهرها و روستاهای شاهرود همچنین علاوه بر تفاوت از نظر اندازه در نحوه تزیین نیز متفاوت است و برروی آن با آیاتی از كلام الله مجید و اشعاری از محتشم كاشانی تزیین شده است.  بجز عزاداران حسینی در شاهرود اهالی باغزندان شاهرود نیز در مراسم حمل نخل شاهرود از سالیان دور مشاركت داشته و برخی از روستاهای حومه شاهرود از جمله رویان و دیزج نیز با روانه كردن دسته های عزاداری به شاهرود در این مراسم باشكوه شركت می كنند.  انبوه جمعیت و دسته های عزاداری مردم شهر و روستاهای شركت كننده در این مراسم سنتی به حدی است كه سراسر خیابان شهید صدوقی و خیابانهای منشعب از آن را فرا می گیرد و فریادهای ( وای حسین كشته شد و...) عزاداران حزن و ماتم مردم و مشایعت كنندگان را دو چندان می كند.

 نخل شاهرود كه از بزرگترین نخل های كشور است درهنگام برگزاری این آیین توسط دهها نخل كوچك، طوق و علم و دسته جات و هیاتهای عزداری تا مزار قدیمی و پارك شهدای محراب شاهرود همراهی می شود و مردم دراین مكان به نوحه خوانی و عزاداری می پردازند.در پایان این مراسم كه تا مغرب بطول می انجامد نخل بزرگ شاهرود به مكان دائمی خود واقع در جنب مسجد پای نخل منتقل می شود.  در مراسم نخل گردانی شاهرود كه اخیرا در فهرست آثار ملی ثبت شده و نمادی از تابوت پیكر مطهر امام حسین (ع) است پس از گذاشته شدن نخل در مقابل مزار قدیمی شاهرود و قرار گرفتن طوقها و دیگر نشانه ها در اطراف آن، دسته ها و هیات های مذهبی هر یك برای دقایقی به ترتیب در مقابل نخل به عزاداری می پردازند، در این هنگام نوحه پنج تن آل عبا توسط یكی از مداحان هیات باغزندان خوانده شده و همه حاضرین اقدام به سینه زنی می كنند.  پس از خواندن نوحه و ایراد سخنرانی توسط یكی از وعاظ و با گذشت ساعتی از آغاز مراسم، نخل در میان فریاد یا حسین یا حسین ، عزاداران حركت داده شده و به محل اولیه بازگردانده می شود.

 نخل شاهرود دارای 9 تیر اصلی است كه از زمان ساخت به محلات و فامیل های خاصی اختصاص داشته و در طی سالیان گذشته نیز هنگام نخل گردانی افراد منسوب به همان محله یا فامیل، در زیر چوب های متعلق به خود قرار می گیرند.

 شهر شاهرود دارای سه نخل است، یكی از نخل ها به محله باغزندان تعلق دارد و همه ساله در روز عاشورا مراسم نخل گردانی در این محله از شهر نیز بر پا می شود.

 طبق اظهار آگاهان آیین نخل گردانی در شاهرود قدمتی حدود 150 سال دارد.

 

و اما حواشی این روز:

در مراسم نخل برداری امسال با اعلام سخنرانی دکتر جلالی عده ی کثیری از عزاداران اقدام به ترک محل تجمع کردند و با این کار اعتراض خود را به عملکرد دکتر جلالی اعلام نمودند و عده ای که باقی ماندند با فریاد و همهمه خواستار قطع سخنرانی ایشان شدند. دکتر جلالی برای ادای سخنرانی پشت تریبون رفتند و در همان آغاز سخنرانی در کنار نخل هیاهویی نظر عزاداران را به خود جلب کرد. 

برخی از حاضران در مراسم که رو به روی تریبون قرار داشتند دکتر را از شروع درگیری آگاه کردند و از ایشان خواستند تا رسیدگی کند ولیکن دکتر جلالی بدون توجه به سخن حضار به سخنان خود ادامه دادند و در روز یازدهم ماه محرم به جای بیان مصائب عاشوراییان به بیان کارکردهای خود پرداخت و از شهرستان شدن میامی و استان شاهوار سخن بر زبان راند.

اما اینکه چرا باید در چنین مراسمی حرف از شهرستان شدن میامی و استان شاهوار باشد و چرا مانند دیگر هم قطارانشان از این وقت برای شناساندن حداقل گوشه ای از واقعه عاشورا به مردم استفاده نکردند، ذهن را آزار می دهد.

این روز ها افراد از هر مکانی برای ادای سخنرانی انتخاباتی استفاده می کنند.

خبرها حاکی از سفر دکتر جلالی به میامی و طرود در چند روز اخیر است که این بار بر خلاف گذشته استقبالی از این سخنرانی های تبلیغاتی نشد که هیچ، بلکه بی احترامی های فراوانی را در پی داشت.

عملکرد ضعیف نماینده ی  شاهرود و میامی در چند سال مسئولیتشان و سفرهای تبلیغاتی که اخیرا برنامه ریزی می شود باعث خشم مردم و اعتراضشان نسبت به محرومیت های موجود در هر منطقه شده است و نشان از عدم محبوبیت ایشان در بین مردم شاهرود و حومه دارد. 

باشد که اینبار با انتخاب و انتخاباتی از سر صداقت و بدون غرض ورزی، یازدهم محرم سال بعد شاهد اینگونه حواشی نباشیم.

نوع مطلب : اخبار شاهرود، انتخابات، نقد عملکرد مسئولین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 23 آذر 1390 09:37 ب.ظ
از خدا بترسید . آخرت هم ست.
کل خبر حواشی مظلب فوق کذب محض است.
پناه بر خدا
خبرنگار سلام
دوست عزیز، آی پی های نظراتی که در مورد کذب بودن مطلب است را مورد بررسی قرار داده ایم. تمامی نظرات از طریق تنها 2 آی پی نوشته شده است. لطفا با ارائه نظرات با مضمون یکسان از جوسازی و حاشیه سازی جلوگیری کنید.
متشکریم
دوشنبه 21 آذر 1390 07:04 ب.ظ
سلام همشهری
مطالبت را خوندم، خداوکیلی شاهرودی هستی.در اینکه بین مسئولین شاهرود وحدت نیست شکی نیست ولی بین مردم هم وحدت نیست. تا کی باید دنبال اینجور خبرها این جوسازی باشیم. اگر کمی عاقلانه فکر کنیم میبینیم دکتر جلالی کم زحمت نکشیده ولی خوب دست تنهایی و اینجور جوسازیها که معمولا از سیاست های مرکز نشینان استان است کمتر گذاشت تا دکتر به اهدافش برسد...
خلاصه که ما جوون های شاهرودی به جای اینطور جوسازی ها باید یک حرکت عاقلانه درخور انجام بدیم تا بتونیم شاهرود مستقل را بسازیم. نه اینکه آتشی را که سمنانی ها روشن کردن داغتر کنیم. این دور از عقلانیت است.
به امید اینکه روزی شاهد اقتدار شاهرود بر روی نقشه ایران باشیم...
بدرود همشهری
خبرنگار با سلام
دوست عزیز به هیچ عنوان این خبر جوسازی نبوده و تنها بیان واقعیت های رخ داده در روز 11 محرم بوده است.
در مورد اینکه دکتر جلالی در سطح ملی زحمت هایی کشیده اند، شکی نداشته و قدردان زحماتشان هستیم اما آیا در سطح محلی و شهرستان کارآیی مناسبی داشته اند؟

در خصوص این نکته که فرمودید دست تنها هستند، پاسخ شما را اینگونه میدهم:
ایراد های وارده به دکتر جلالی از دیدگاه آقای غلامی:
عدم برخورداری از مشاورینی متخصص، متعهد و امین در طی 11سال گذشته * فراهم نکردن شرایط حضور و اقامت نخبگان در شهرستان و به بازی نگرفتن آنها * یک تنه به میدان رفتن و بی بهره بودن از کار گروهی فعال و منسجم * بر خورداری از دافعه حداکثری پیرامون همراهان و دوستداران بجای جاذبه حداکثری.

ما نام دیگری را انتخاب کرده ایم و آن شفاف سازی و بیان حقایق موجود است نه جوسازی و تا زمانی که مردم فهیم شاهرود از معضلات موجود در شهر و کم کاری های مسئولین اطلاع حاصل نکند، هیچ راه برون رفتی از این وضعیت نخواهیم داشت.

به امید اینکه روزی شاهد اقتدار شاهرود بر روی نقشه ایران باشیم...
موفق باشید.
دوشنبه 21 آذر 1390 06:27 ب.ظ
"آنتی خیانتکار
یکشنبه 20 آذر 1390 01:56 ب.ظ
آره جون عمت. 5000 بوده فکر کردی گفتن 50000. داداش من دور اول 70 هزار و دور دوم 50 هزار و دور سوم که دستش برای عده بیشتری رو شد، 33 هزار رای آورد. بابا جون هر کس دوست داری به کاظم جونت یه تماس بگیر بگو دیگه از این خط ها بهت نده که نظر بدی. بهش بگو همانطور که در دیزج کسی بهت محل نگذاشت و در طرود کم مونده بود بریزن سرش (البته اگر باز نگین از محبوبیتش بوده و می خواستن ازش امضا بگیرن ) و حالشو بگیرن، هیچ جای این قاره کوچک براش احترامی قائل نیستن.
پس بگو بیحیال این ملت بشه و بره دنبال سفر های خارجیش و به مسئولیت متوسل بشه تا شاید همون سفارت های کشورهای اروپایی رو بتونه با پاچه خواری به دست بیاره."
چه ادبیات سخیف و بچه گانه ای !قرار است با این لحن و ادبیات چه پیشرفتی رو رقم بزنی؟
یکشنبه 20 آذر 1390 09:03 ب.ظ
جلالی حامی آموزش عالی شاهرود .

یکشنبه 20 آذر 1390 02:22 ب.ظ
پس این خبر کاظم جلالی و غلامی و دیدارشون تو امامزاده بسطام صحت داشته.
من از یکی از دوستانم شنیده بودم اما باور نمی کردم و دائم بهش میگفتم که منو دست انداخته.
حالا علت این کارشون چی بوده؟
شاید اینکه دکتر جلالی که گفته بود من نمیام (البته به شخصه من که باور نمیکنم و فکر میکنم که اینا همش بازی های سیاسی و انتخاباتی بوده و مثل دوره های قبل آخر کار میگه بابا امام جمعه، خانواده های شهدا، معلمین، کارگران، ورزشکاران و .... این تکلیف روی دوش من گذاشتن) و باید به یک هم فهمی برسیم و به صورت جمعی از یک کاندیدا حمایت کنیم و من هم مسئول ستادش میشم، میخواد مسئول ستاد جناب غلامی بشه؟ یعنی واقعا می تونه غرور کاذبش رو بشکنه؟ من که بعید میدونم
یکشنبه 20 آذر 1390 01:56 ب.ظ
آره جون عمت. 5000 بوده فکر کردی گفتن 50000. داداش من دور اول 70 هزار و دور دوم 50 هزار و دور سوم که دستش برای عده بیشتری رو شد، 33 هزار رای آورد. بابا جون هر کس دوست داری به کاظم جونت یه تماس بگیر بگو دیگه از این خط ها بهت نده که نظر بدی. بهش بگو همانطور که در دیزج کسی بهت محل نگذاشت و در طرود کم مونده بود بریزن سرش (البته اگر باز نگین از محبوبیتش بوده و می خواستن ازش امضا بگیرن ) و حالشو بگیرن، هیچ جای این قاره کوچک براش احترامی قائل نیستن.
پس بگو بیحیال این ملت بشه و بره دنبال سفر های خارجیش و به مسئولیت متوسل بشه تا شاید همون سفارت های کشورهای اروپایی رو بتونه با پاچه خواری به دست بیاره.
یکشنبه 20 آذر 1390 01:39 ب.ظ
با سلام و تشکر از شاهوار نیوز
از هرفرصتی برای مبارزه ظلم حاکم بر این استان استفاده کرد چه موقعتی بهتر از محرم که یکی از اهداف قیام امام حسین (ع) مخالفت با حاکم ظالم وقت بوده واز طرفی نظام حاکم بر جهان هستی مطابق با عدل اللهی است هر کس مخالف آن حرکت کند فاسد و ظالم است باید با آن مبارزه کرد در نتیجه فرای اهداف انتخاباتی دکتر جلالی کار بجایی انجام داده
یکشنبه 20 آذر 1390 10:10 ق.ظ
بر اساس نظر سنجی ها یک موسسه دولتی دکتر جلالی در این دوره بیش از 50 هزار رای از شاهرودکسب می کند .
این نظر سنجی برای مقبولیت آقای شامبیاتی که جز مهره های دولتی می باشد انجام شده بود .
71793
خبرنگار مبارک باشد
شنبه 19 آذر 1390 10:02 ب.ظ
باسلام به دوستان عزیز وتشکر فراوان از شاهوار نیوز
مردم به بزرگانشان نگاه میکنند و از رفتار وکردار انها الگو میگیرند.
متاسفانه تمام مصیبت ها وگرفتاری های شاهرود بر میگردد به امام جمعه ونماینده ی شهرستان که به جای وفاق، وحدت، و توسعه ی شهر به دنبال درگیری های فرضی و کارهای بیهوده میروند مقصر بیدآباد وباغزاندان نیست مقصر مسئولین بی عرضه ی شهر هستند ومتاسفانه امروز امام جمعه برای کاندیدشدن دوباره ی آقای جلالی یقه چاک میدهد
در این 12 سال چه کرده؟! که اینطور امام جمعه دست وسر میشکند برای جلالی
" در یک کلمه بگوییم شهرستان را بین خود تقسیم کردند"
شما را به خدا کامل متن را بگذارید مثل همیشه وفادار باشید
شنبه 19 آذر 1390 04:48 ب.ظ
گفتگو دو رقیب انتخاباتی در امام زاده بسطام ، در روز یازدهم محرم. دکتر جلالی و غلامی در این مجلس در کنار هم نشسته و با تعارفات معمول مدتی به خوش و بش پرداختند . جالب اینه که چنان همدیگر را در آغوش می گرفتند که گویی رقیب یکدیگر نیستند. انصافا صحنه دیدنی بود. خدا کند رقابت خللی در رفاقت بوجود نیاورد.
شنبه 19 آذر 1390 04:42 ب.ظ
آقا خبری داغ داغ ، در سفری که روز عاشورا دکتر جلالی باتفاق امام جمعه در دیزج حضور پیدا می کند. هیچکس از وی استقبال نمی کند و امام جمعه نقش میزبان را بازی و به جناب دکتر خوش آمدگوئی می نماید . جل الخالق مهمان می شود میزبان . جالبه نه ؟
شنبه 19 آذر 1390 01:16 ب.ظ
باید اسم سایت شما روگذاشت ضد دكتر جلالی نیوز این همه كینه برای چیست این همه دروغ من خودم اونجا بودم كجا جمعیت كم شد شماها ظاهرا سمنانی هستین با این دروغها اعتبار خودتونو زیر سوال میبرین انتخاب دوباره شاهرودیها دكتر جلالی است .
خبرنگار صلاح مملکت خویش، خسروان دانند.
شنبه 19 آذر 1390 11:59 ق.ظ
واقعا جای تاسف است که بعضی شهروندان خوزنی می کنند و بجای اتحاد به تخریب چهره های محبوبی مانند دکتر جلالی می پردازند .
شنبه 19 آذر 1390 11:01 ق.ظ
کاظم جلالی مردم بین الملی شاهرود شایسته نمایندگی دور بعد شاهرود است .
شنبه 19 آذر 1390 01:17 ق.ظ
بابا مسلمونا چرا تو سر و کله هم میزنین؟ برادر خودم به عنوان یکی از معترضینی بود که وقتی پشت نخل شروع به اعلام اعتراض خودش کرد، چند تا از آدمای ...... جلوشونو گرفتن.
به خدا هیچ کدوم از این درگیری ها ربطی به باغزندان و تکیه بازار و شیخ غلام نداره. ربط تمام این مسائل فقط و فقط بر میگرده به دکتر جلالی و امام جمعه.
پس بی جهت همدیگه رو آزار ندین.
مرگ بر ........
جمعه 18 آذر 1390 11:29 ب.ظ
برادران شاهوار
با تشکر از اطلاع رسانی های به موقع و دقیق شما عزیزان.
بنده متولد روستای طرود میباشم و آشنایان زیادی در آنجا دارم. متاسفانه این روستا در طی 30 سال گذشته کوچکترین پیشرفتی را به خود ندیده است. دکتر جلالی بعد از مدت های مدید چند روز پیش به طرود آمد و حتی از پاسخگویی به سوال یک پیرمرد قاصر بود.
این است رسیدگی یک نماینده به مردمی که او را انتخاب کرده اند؟
جای تاسف است برای مردمی که دوباره گول جلالی را بخورند.
جمعه 18 آذر 1390 10:47 ب.ظ
این حرکت باغزندانی ها فقط آبروی دکتر خانی را برد و بس .
جمعه 18 آذر 1390 10:47 ب.ظ
یک نماینده باید از هر فرصتی استفاده کند و خواسته های مهم مردم شهرستان را به گوش مسئولین برساند ،
اگر جلوی رئیس مجلس چیزی نگوید
جلوی رئیس جمهور چیزی نگوید
در روز یازدهم در جمع مردم چیزی نگوید
در روز ...........چیزی نگوید


شما بفرمائید کی بگوید .
خبرنگار عزیز گرامی
به نظر شما در این 12 سال دکتر جلالی وقت پیدا نکردند که عملکرد خود را به نمایش بگذارند؟
روز یازدهم محرم یادشان آمد؟
یادمان نمی آید در مورد سخن ایشان در حضور مسئولین گله ای کرده باشیم.
اما این مورد که بی چون و چرا تبلیغات بود و بس جایش در مکان دیگری بود نه در مراسم امام حسین
پیروز باشید.
جمعه 18 آذر 1390 10:45 ب.ظ
باسلام
برادر عزیز احتمالا حواس شما به صحبتهای آقای شیخ حمید نبوده چون قبل از صبحت آقای قنده هاری در آخر صحبتهایش اینگونه فریاد زد( آی دسته تکیه بازار ، آی دسته فلان و آی دسته بهمان ، همه بدانید که سال دیگر دسته باغزندان در مراسم روز یازذهم شرکت نخواهد کرد ) و بعد از این صحبتهای دسته باغزندان شروع به شلوغ کاری کردند و خواستند که از مراسم خارج شوند که شیخ حمید به آنها گفت خارج نشوند .


در هنگام صحبتهای آقای قنده هاری هرج و مرج در مراسم شروع شدو تا انتهای صحبت امام جمعه هرج و مرج ادامه داشت .

وقتی هم که مراسم تمام شد آقای شیخ حمید با فرهنگ !!!!!!!!!!!! چندین بار تکرار کرد که آی دسته باغزندای امسال از ما پذیرائی نکردند بیائید برویم تکیه اونجا پذیرائی بشید .


حال شما بگوئید کجای این قضایا به دکتر جلالی ربط داشت .

خبرنگار سلام
دوست عزیز شیح حمید در کل مراسم سخنرانی و نخل برداری سعی در آرام کردن عزاداران معترض داشت و در انتهای مراسم بعد از حرکت دادن نخل در مورد مراسم سال آینده صحبت هایی کردند.
انشاالله با تحقیق جامع تر و پرس و جو از دیگر حاضرین به اشتباه خود پی خواهید برد.
موفق باشید
جمعه 18 آذر 1390 07:01 ب.ظ
معمولا طرفدارهای یک فرد نشان دهنده شخصیت فرد مورد نظر می باشند .
در مراسم روز یازدهم باغزندانی های شاهرود شخصیت آقای خانی را به نمایش گذاشتند .
واقعا جای تاسف دارد که آقای خانی چنین طرفدارانی دارد .
جمعه 18 آذر 1390 05:15 ب.ظ
بنده از ابتدا در مراسم حضور داشتم علت بی نظمی امسال در گیری ابتداعی دسته باغزندان با دسته بید آباد بود که اقای شیخ حمید باغزندانی نیز بر شعله ور شدن آن دست داشت و قبل از اینکه دکتر جلالی نیز شروع به صحبت کند شیخ حمید بارها تاکید بر ترک این مراسم نمود و حتی بعد از سخنان دکتر جلالی نیز در بین صحبتهای امام جمعه این همهمه وجودداشت و در اخر که همه هیئت ها مراسم را ترک کردند در تکیه زنجیری دوباره درگیری شد.
ربط دادن این درگیریها به دکتر جلالی بسیار کار ناجوانمردانه و کذبی هست .

((اگر صداقت دارید این کامنت را بگذارید))
خبرنگار دوست گرامی
برخلاف گفته ی جنابعالی شیخ حمید باغزندانی تاکید فراوانی بر عدم ترک محل برگزاری مراسم داشتند و موکدا و بارها اعلام فرمودند که به هیچ عنوان عزاداری متوقف نشود و نیز همه در جریانیم که تا قبل از سخنرانی دکتر جلالی جو آرامی بر مراسم حاکم بود و با اعلام حضور ایشان برای سخنرانی هیاهو بر پا شد.
در ضمن اگر برایتان مقدور است ربط عزاداری روز یازدهم محرم را با شهرستان شدن میامی و ایجاد استان شاهوار برایمان ارسال نمایید تا ما نیز مطلع گردیم.
با تشکر از صداقت شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو