تبلیغات
پایگاه خبری شاهرود - فرومد و مشکلات آن
 
پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان
چهارشنبه 16 شهریور 1390 :: نویسنده : خبرنگار

چندی پیش یکی از اهالی با صفای شهرستان میامی خواستار تهیه گزارشی از منطقه محروم فرومد شد. پایگاه خبری شاهرود نیز با امید به این که شاید صدای مردم مظلوم این منطقه از این طریق به گوش مسئولین برسد و با امید ترتیب اثر دادن در راستای رفع مشکلاتی که به ارائه آنها می پردازیم گزارشی هر چند کوتاه را برای شما خوبان و بالاخص مردم فرومد تهیه کرده است. امیدواریم با نظرات خود در این باره با همت شما گزارشمان تکمیل گردد و در قالب یک رنج نامه به محضر دکتر جلالی تقدیم شود. باشد که گوشه ای از معضلات موجود مرتفع گردد.

فرومد و موقعیت جغرافیایی و تاریخی آن :

روستای فرومد مرکز دهستان فرومد، از توابع شهرستان میامی در شمال شرقی استان سمنان واقع شده است. این روستای تاریخی در 180 کیلومتری شرق شاهرود در دامنه های ارتفاعات میندر در ارتفاع 1230 متری از سطح دریا قرار دارد.

 آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و خشک و در زمستان سرد است. رودخانه فرومد در کنار روستا جریان دارد.

جمعیت فرومد :

براساس نتایج سرشماری سال 1375 جمعیت این روستا 2519 نفر بوده است. که در سال 1385 به 2350 نفر کاهش یافته است.


مشکلات منطقه ی فرومد :

فرومد از لحاظ دسترسی به انرژی های طبیعی موجود در کشور، جزء یکی از محرومترین مناطق به شمار می آید.

طبق تحقیق به عمل آماده از اهالی فرومد، علیرغم اینکه فرومد دارای دو حلقه چاه عمیق آب می باشد ولی به علت خرابی سیستم آب فرومد، که تنها نیمی از روستا لوله کشی مجدد شده و مابقی نیمه تمام رها شده اند، آب این چاه به روستاهای مجاور آن از جمله کلاته سادات، استربند و فیروز آباد بالا و پایین میرسد و مردم این دهستان در روز تنها 3 و یا 4 ساعت آب شرب دارند و در بقیه ی روز آب قطع میباشد و این در حالی است که در اکثر نقاط کشور مردم از نعمت داشتن آب لوله کشی در تمام ساعات روز برخوردارند و نبود امکانات کافی در فرومد شاید به نوعی بزرگترین اجحاف در حق مردمش می باشد.

همچنین منطقه ی فرومد با کمبود آب در بخش کشاورزی نیز به شدت دست و پنجه نرم می کند که این کمبود آب باعث از رونق افتادن صنعت کشاورزی که شغل اصلی مردم است گشته  در حالی که حدود 26 قنات آب و یک رودخانه از کنار روستا عبور می کند که اخیرا بر روی آن سد زده شده است ولی پشت سد فاقد هرگونه آبی می باشد و آبهای قنات در طی سال های اخیر از 10 اینچ به  1.5 اینچ رسیده است که مالکین آبها قادر به گذران حتی امور اولیه زندگی نیستند و همگی کشاورزی را رها کرده و برای زنده نگه داشتن امور زندگی و امرار معاش خود و خانواده به شهر های اطراف مانند مشهد، سبزوار، شاهرود، گرگان و ... مهاجرت کرده اند. با توجه به زمین های بارور و حاصل خیز این خطه برای کاشت گندم، جو، پنبه و ... میتوان با حفر چند حلقه چاه عمیق و یا حتی نیمه عمیق آب کشاورزی، نبض از کار افتاده ی کشاورزی در فرومد را به کار انداخت و شاهد ایجاد اشتغال برای مردم این منطقه بود.

منطقه فرومد به دلیل قرار داشتن در مسیر راه جاده ابریشم و قدمت 700 سال خود دارای مکانهای تاریخی بیشماری می باشد که اگر مسئولین سازمان میراث فرهنگی کمی دلسوزانه با این مسئله برخورد کنند نه تنها این میراث جمعی از شر افراد سودجو که برای به دست آوردن این آثار دست به تخریب ابنیه ی تاریخی میزنند حفظ می شود بلکه  خود باعث رونق صنعت گردشگری در این منطقه میشود و به تبع آن رشد اجتماعی و فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

بناهای تاریخی موجود در فرومد و اطراف آن عبارتند از  مسجد جامع فرومد، آرامگاه ابن یمین فرومدی، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد خاکی شیخ حسن جوری، زیارتگاه امامزاده سید احمد، کاروانسرای شاه عباسی، تپه ی شهرستان، چنارهای 500 ساله، آسیاب قدیمی و حسینیه روستا.

شغل دوم مردم منطقه فرومد دامپروری بوده است که متاسفانه به دلیل عدم استفاده از سیستم های آبرسانی صحیح به مراتع و روبه رو شدن با خشکسالی اکثر گوسفندان دچار مریضی شده اند و تعدادی از این دامپروران نیز به دلایل اشاره شده در قسمت فوق اقدام به مهاجرت کرده اند.

پس از گذشت حدود 35 سال از انقلاب منطقه ی فرومد هنوز از نعمت گاز بی بهره است و طبق دستور دکتر جلالی در سفر خرداد ماه به اتفاق استاندار و فرماندار و ... قرار بر این شده است که تا قبل از پایان سال جاری عملیات گاز کشی در فرومد به اتمام برسد که با وجود تنها 6 ماه باقی مانده از سال، این فرمایش امری کاملا محال و ناشدنی به حساب می آید مگر اینکه همت والای مسئولان و پیگیری آنان را در پی داشته باشد که متاسفانه این نیز دور از ذهن می باشد.

نکته ی دیگری نیز که جای بسی تامل دارد وجود معادن غنی در فرومد می باشد از قبیل کرومیت، سنگ معدن و .... که در صورت بهره برداری از این معادن علاوه بر اشتغال به کار خیل عظیمی از جوانان فرومد که اکثرا تحصیل کرده می باشند، میتواند کمک بزرگتری به غنی تر شدن مخازن طبیعی کشور شود.

مسئله ی لازم به ذکر دیگر وضعیت اسفبار آسفالت جاده ی سبزوار فرومد و فرومد جوین می باشد که عملیات بهسازی این جاده ازسال 1389 آغاز شده و تا کنون در حدود 17 کیلومتر آن آماده شده و بقیه ی کارهای این پروژه مانند دیگر طرح ها نیمه تمام باقی مانده است و مسئله ی دیگر نبود علائم راهنمایی و رانندگی در طول این جاده میباشد که امید است مسئولین مربوطه با تلاش های خود این معضل را حل نمایند البته این در حالی است که مهندس قربان پور اظهار داشته است که  اجرای عملیات خاكی محور فرومد ـ صدرآباد ـ فیروزآباد در قطعه دوم این محور در حال انجام است و شامل خاكبرداری، خاكریری و تثبیت قشر خاك تا سطح زیراساس است.

وی اعتبار اجرایی این پروژه را 487 میلیون ریال عنوان و افزود این عملیات در مدت 4 ماه اجرا خواهد شد که امیدواریم محقق شود.

در طی 30 سال اخیر و سال های بعد از انقلاب اسلامی ایران، طرح های پایه ریزی شده برای این منطقه عمدتا نیمه تمام باقی مانده است و اجرا نگردیده است.

پایگاه خبری شاهرود امیدوار است با ارائه این گزارش توانسته باشد صدای مردم مظلوم فرومد را به گوش مسئولین برساند و مسئولین نیز از هیچ تلاشی در جهت آبادانی این منطقه ی محروم مضایقه نفرمایند.امامزاده سید احمد

آرامگاه ابن یمین فرومدی

مسجد جامع فرومد

نمای داخلی مسجد جامع فرومد
نوع مطلب : اخبار شاهرود، همه چیز از همه جا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 19 شهریور 1390 01:39 ب.ظ
مدیر کل راه و ترابری استان سمنان از عملیات اجرایی احداث راه روستایی فرومد - فیروزآباد شهرستان شاهرود خبر داد.
رجب قربانپور گفت: طول این پروژه راه روستایی 12 کیلومتر است که در سال جاری و در فاز یک 8.2 کیلومتر از این مسیر احداث می شود.
مدیر کل راه و ترابری استان سمنان مشخصات فنی و اجرایی این راه روستایی را شامل عملیات خاکبرداری و خاکریزی، زیراساس و آسفالت سطحی در طول 8.2 کیلومتر و عرض 5.5 متر است.
وی اجرای 17 دستگاه پل در این محور را از دیگر مشخصات این پروژه عنوان و افزود: این راه روستایی جهت ارتباط روستاهای فرومد و فیروز آباد در دهستان فرومد واقع در بخش میامی و با اعتبار دو میلیارد و هفتصد میلیون ریال احداث می شود.
مدیر کل راه و ترابری استان سمنان مدت زمان اجرای این پروژه را شش ماه عنوان کرد.
وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی اجرای روکش آسفالت گرم محور اردوگاه شهید هاشمی شهرستان دامغان خبر داد و گفت: در قالب این عملیات ارتباط اردوگاه شهید هاشمی با راه اصلی دامغان – معلمان برقرار می شود.
قربانپور افزود: این اردوگاه در فاصله 55 کیلومتری راه دامغان – معلمان واقع و عملیات اجرایی این پروژه شامل آسفالت گرم به طول 3.2 کیلومتر، عرض 6.5 متر و ضخامت 5 سانتی متر است.
مدیرکل راه و ترابری استان سمنان اعتبار اجرای این پروژه را یک میلیارد و پانصد میلیون ریال و مدت زمان اجرای آن را دو ماه عنوان کرد.
شنبه 19 شهریور 1390 01:37 ب.ظ
باسلام به عزیزان محترم
تاجایی که من یادمه یک میلیارد و پانصد میلیون ریال میلیون اعلام و مدت اجرای این پروژه دوماهه بوده است اما یا اطلاعات بنده اشتباه بوده یا ... به هر حال ممنون از اینکه به فکر فرومد و فرومدی ها هستید چند مطلب که میدونم همه آنها درسته رو براتون میفرستم اگه خواستید میتونید اونها رو در سایت خودتون با ذکر منبع قرار بدید با تشکر برای را
خبرنگار با عرض سلام و احترام
دوست عزیز اطلاعات نوشته شده در مقاله تماما با وب سایت های رسمی کنترل سپس ثبت شده است. مطلب و لینک آن را برای آگاهی شما در ذیل قرار میدهیم.
موفق باشید
آغاز اجرای عملیات خاكی محور فرومد ـ فیروزآباد
مدیركل راه و ترابری استان سمنان از آغاز اجرای عملیات خاكی محور فرومد ـ صدرآباد ـ فیروزآباد خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره كل راه ترابری استان سمنان ، مهندس قربانپور با اعلام این مطلب افزود : اجرای این عملیات خاكی در قطعه دوم این محور در حال انجام است و شامل خاكبرداری ، خاكریری و تثبیت قشر خاك تا سطح زیراساس است.
وی اعتبار اجرایی این پروژه را 487 میلیون ریال عنوان و افزود این عملیات در مدت 4 ماه اجرا خواهد شد.
منبع: روابط عمومی اداره كل راه ترابری استان سمنان
http://mrud.ir
جمعه 18 شهریور 1390 10:46 ق.ظ
سلام.متشکرم از شما که از بدبختی های ما در فرومد هم سخن گفتید.بالاخره سایتی پیدا شد که مشکلات ما را نیز داد بزند. در فرومد چیزی که زیاد داریم مشکل است اما اهم آن ها همین هایی است که ذکر شده.با تشکر از شما فعالان
پنجشنبه 17 شهریور 1390 03:51 ب.ظ
واقعاًاز شما خبرنگار محترم ممنونیم که به فکر نطقه فرومد هستید واقعاً حق فرومد هست که به با تبدیل به بخش کمی از فشار محرومیت آن کاسته شود
پنجشنبه 17 شهریور 1390 08:38 ق.ظ
خوشحالم این تصاویر یک جایی به درد خورد، و فرومد عزیز را معرفی کرد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.