پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان

شاهرود - شهرستان شاهرود با بهره مندی از آثار پرشمار باستانی و اماكن كم نظیر تاریخی كه بسیاری از آنها از شهرت منطقه ای و جهانی برخوردارند در انتظار گردشگران و مسافران نوروزی است .این شهرستان كه درمسیر جاده تهران مشهد و درمیانه راه زایران بارگاه قدسی امام هشتم (ع ) قرار گرفته بقدری از مواهب طبیعی چون تفرجگاههای بدیع و چشم اندازهای بكر خدادادی بهره مند است كه كارشناسان از این شهر به عنوان قاره كوچك تعبیر می كنند.

طبق آمار تا كنون بیش از 70 بنای تاریخی و باستانی این شهرستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

از شاهرود به سمت شمال كه حركت كنید در فاصله شش كیلومتری به شهر بسطام كه چون قطعه ای از بهشت درمیان باغهای سرسبز دامنه جنوب شرقی كوه البرز رخ نهان كرده و شاید به همین دلیل ازچشم بسیاری از گردشگران مخفی مانده است می رسید.

آب و هوای دلپذیر،كوچه باغهای مصفا، جویهای زمزمه گر و زندگی بخش ،چنارهای تنومند و كهنسال و سپیدارهای سر به فلك كشیده كه با وزش نسیم و آواز پرندگان بهاری به رقص آمده اند از جلوه های طبیعی این شهر محسوب می شود.

شهر تاریخی بسطام چون نگین درخشانی بر انگشتری تاریخ این مرز و بوم و بارگاه امامزاده محمد بن جعفر صادق (ع) و مقبره عارف نامی، سلطان العارفان بایزید بسطامی را در خود جای داده و قطب العارفان شیخ ابوالحسن خرقانی نیز در قلعه نو خرقان واقع در 25 كیلومتری شهر شاهرود واقع است .

علاوه بر آن باید ازمجموعه كم نظیر تاریخی شهر بسطام یاد كرد كه بسان خوشه پروین بر تارك آسمان تاریخ این شهر می درخشد و آثاری چون برج كاشانه ، مسجد و صومعه بایزید ، ایوان الجایتو ، مدرسه شاهرخیه ، مسجد جامع و گنبد غازان خان در آن واقع است .

مقبره ابن یمین فریومدی شاعر نامدار شیعی و شیخ حسن جوری رهبر سربداران خراسان نیز در دهستان فرومد در 200 كیلومتری شرق شاهرود از دیگر اماكنی هستند كه فرهنگ دوستان را به این خطه می كشاند.

از سوی دیگر دهها كاروانسرا، مسجد ،گرمابه قدیمی ،غارهای آهكی طبیعی و قلعه های باستانی اسماعیلی كه در جای جای دشت و دامنه های شاهرود پراكنده اند هركدام تاریخی در سینه خود دارند.

واقع شدن شاهرود درحد فاصل دو گونه آب وهوایی خشك كویری (درجنوب ) و مرطوب و پرباران (درشمال) آب و هوایی مطبوع برای این شهر به ارمغان آورده است .

شهر مجن نیز در 35 كیلومتری شمال غربی شاهرود با بناهایی پلكانی و معماری ویژه شبیه به شهر ماسوله و نیزبرخورداری از آبشاری مصفا و دل انگیز بعنوان یكی از جلوه های زیبا معماری كویری توجه عاشقان طبیعت رابخود جلب می كند.

همچنین علاوه بر جنگل ابر و قطری كه زبانزد در كشور است از تفرجگاههای فرحزاد ، امیریه ،چهارباغ و اولنگ بعنوان دیگر جاذبه های گردشگری و دیدنی این شهرستان یاد كرد.

گنجینه (موزه ) میراث فرهنگی شاهرود نیز كه قریب به 700 قطعه از اشیای تاریخی و آثار مردم شناسی این ناحیه مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره معاصر را درخود جای داده از دیگر اماكن دیدنی شاهرود بشمار می رود.

این بنا كه متعلق به عهد قاجار است و در گذشته بعنوان بلدیه (شهرداری ) و مقر حكومتی از آن استفاده می شد از ساختار خاص و معماری زیبایی بهره برده كه آنرا در ردیف آثار ملی كشور به ثبت رسانده است .

شاهرود بدلیل وسعت زیاد و دارا بودن اقلیم های سردسیری و گرمسیری و معتدل تقریبا درهمه ایام مجموع ویژگیهای یك فصل سال را دارد.

وجود مناطق زیست محیطی و حفاظت شده خارتوران و خوش ییلاق كه گونه های كمیاب جانوران و پرندگان كمیاب در شرف انقراض از جمله گورخرآسیایی ، یوزپلنگ و زاغ بور را در خود جای داده همه ساله مشتاقان زیادی را از اقصی نقاط داخل و خارج كشور بسوی خود می كشاند.
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic