پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان
حلقه صالحین خواهران در حوزه بسیج اصناف شاهرود افتتاح شد


در آستانه میلاد امام رضا و دهه كرامت و توسط بسیج اصناف حوزه الهادی سپاه شاهرود دومین حلقه صالحین ویژه خواهران در پایگاه محمدرسول ا... (ص) در این حوزه راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی سپاه قائم (عج) استان سمنان مسوول نظام صالحین سپاه شاهرود با اشاره به ضرورت تشكیل حلقه های صالحین در پایگاه ها گفت: دشمن با توجه به هجمه و رویكرد جدید خود، اعتقادات و فرهنگ جامعه اسلامی را هدف قرار داده است.
حجت الاسلام 'علیرضا اسكندرپور' افزود: بر همین اساس سازمان بسیج مستضعفین با شناخت درست و دقیق این حمله، اقدام به راه اندازی حلقه های صالحین برای ارتقاء بصیرت و بینش آحاد جامعه، بخصوص بسیجیان و جوانان كرده است و با این وسیله می توان سنگری تدافعی در مقابل حمله دشمنان ایجاد كرد.
مسوول نظام صالحین سپاه شاهرود با اشاره به نقش بانوان در خانواده و جامعه گفت: بانوان و مادران در جامعه امروزی نقش مهمی به دوش دارند و اگر مادر خانواده با تهاجمات دشمن آشنا باشد می تواند به موقع عمل و با روش های آموخته شده، فرزندان خود را ارشاد نماید.
وی گفت: اولین محل تربیت فرزندان در خانواده و توسط مادران است و توجه ویژه بسیج به حلقه صالحین برای مادران و زنان جامعه از این امر سرچشمه می گیرد.
در این جلسه 'سیدمحمودحسینی' فرمانده بسیج اصناف الهادی شاهرود نیز در سخنانی با اشاره به راه اندازی حلقه های صالحین برای بانوان گفت: طبق زمانبندی و درخواست پایگاههای اصناف تا چندماه آینده پنج حلقه صالحین دیگر ویژه خواهران راه اندازی می شود.
سمینار آموزشی سرشماری نفوس ومسكن شهرستان شاهرود برگزارشد


سمینار آموزشی نفوس و مسكن سال 1390شهرستان شاهرود و سومین دوره كلاس های آموزشی روز شنبه باشركت آمارگیران و مجریان سرشماری نفوس مسكن این شهرستان در كانون فرهنگی تربیتی شهید بهشتی آغاز به كار كرد . 

معاون فنی آموزشی سرشماری نفوس ومسكن سال 90 شهرستان شاهرود در حاشیه برگزاری این سمینار به خبرنگار ایرنا گفت:دوره های آموزشی مختص به سرشماری شهرستان شاهرود در سه مرحله برگزار می شود.
'مسعود صابریان'افزود :در مرحله نخست این كلاس های آموزشی سه نفر از همكاران معاونت برنامه ریزی آمار و اطلاعات استانداری سمنان در تهران به عنوان مدرس ،كمك مدرس و معاونت فنی آموزشی استان سمنان شركت داشتند.
وی اضافه كرد:درمرحله دوم این كلاس ها 42 نفر از سطح استان سمنان دررده های كارشناس فنی واجرایی به مدت 11روز در استان آموزش دیدند .
وی خاطر نشان كرد :در این مرحله كه مرحله سوم آموزش است از16تا 28 مهرماه سالجاری برگزار می شود 345نفراز سطح شهرستان شاهرود آموزش می بینند .
صابریان گفت :همزمان با برگزاری مرحله سوم كلاس آموزشی از شركت كنندگان امتحان گرفته می شود كه 314نفر آمار گیر برای سرشماری نفوس مسكن 90 شهرستان شاهرود انتخاب خواهند شد.
وی افزود :از این تعداد 200نفر در قالب آمار گیر 51نفر مسوول گروه شهری و روستایی 50، نفر بازبین و13نفر نیز به عنوان كارشناس بازبین سطح شهرستان شاهرود فعالیت می كنند.
وی اظهار داشت :در سرشماری نفوس مسكن 90 شهرستان شاهرود 67 وسیله نقلیه در سطح این شهرستان آمار گیران در رده های مختلف را جابه جا می كنند .
معاون فنی آموزشی سر شماری نفوس ومسكن سال 90 شهرستان شاهرودبا اشاره به اینكه مجموع آمار گیران در سطح شهرستان شاهرود زیر نظر 13 كارشناس فعالیت می كنند بیان كرد :كار آمار گیری و اطلاعات آماری نفوس مسكن به صورت ثبتی در سطح این شهرستان از تاریخ 2تا 22آبان ماه سالجاری انجام خواهد شد .
وی تاكید كرد :در این مدت آمار گیران همراه با كارت شناسایی وبا به تن داشتن جلیقه های مخصوص این طرح ،برای تكمیل فرم سر شماری به درب منازل مراجعه می كنند .
وی گفت :فرم شماره یك سرشماری مختص به فهرست شامل اطلاعات مكانی خانوارهاست .
وی اضافه كرد :فرم های شماره 2و3نیز به ترتیب شامل اطلاعات خانوارهای ساكن ،غیر ساكن وخانوارهای گروهی وخانوارهای موسسه ای مانند سرباز خانه ها ،آسایشگاه ها و خوابگاه های مجردی دانشجویان است .
صابریان اعلام كرد :فرم 4نیز مربوط به اطلاعات روستایی كه مشخصات كامل روستا در آن ثبت می شود .
وی بیان كرد :این فرم ها پس از تكمیل شدن مستقیما به تهران ارسال می شودو جمع بندی این اطلاعات توسط مركز آمار ایران انجام خواهد شد .
وی گفت :در كلاس آموزشی آمار گیران با اطلاعات نقشه ،راهنمای مامور آمار گیر ،راهنمای تكمیل فرم ها آشنا می شوند ویك عملیات میدانی نیز در برنامه آموزشی آنها گنجانده شده است .
وی خاطر نشان كرد :از 345 نفری كه در این كلاس ها شركت كرده اند80 درصدآنها دارای تحصیلات كارشناسی هستند.
وی افزود :از این تعداد 155نفر زن و190 نفر مرد هستند كه از آقایان برای رده های آمار گیری و كارشناسی گروه آمار گیری واز خانمها در رده آمار گیر ،كارشناسی گروه ،آمارگیر ،بازبین و كارشناس بازبینی استفاده می شود .
معاون فنی آموزشی سر شماری نفوس ومسكن سال 90 شهرستان شاهرودگفت : امیدواریم با یاری خداوند و همكاری آحاد مردم وپاسخگویی دقیق و صحیح به ماموران سرشماری با موفقیت از عهده سرشماری عمومی نفوس مسكن سال 90 بر آییم .
اولین سر شماری نفوس مسكن در ایران در سال 1335 انجام شد واز آن سال به بعد هر ده سال یك بار این طرح اجرا می شد تا اینكه بر اساس تصمیم هیات دولت این زمان در سال 1385به پنج سال تقلیل یافت و به این ترتیب هر پنج سال یك بار سرشماری عمومی نفوس مسكن در ایران انجام می شود .
بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسكن در سال 1385 استان سمنان دارای 589هزارو742نفرجمعیت است .
شهرستان شاهرود نیز براین اساس دارای 220هزارو759نفرجمعیت است كه از این تعداد 110هزارو181نفرمردو110هزارو578نفرزن هستند .
جمعیت شهری شهرستان شاهرود شامل 147هزارو836نفروجمعیت روستایی 72هزارو923نفراست .
شهرستان شاهرود دارای شش شهر مجن ،بسطام ،بیارجمند ،كلاته خیج ،میامی وشاهرود و دارای 728روستا است كه 242روستای آن دارای سكنه و486روستا خالی از سكنه است .
شهرستان شاهرود دارای 10 دهستان خرقان ،كلاته غربی وشرقی ،حومه ،ده ملا،طرود ،رضوان ،فرمد ،میامی ونردین است .
سرشماری تصویری روشن از جمعیت ومسكن را دراختیار مسوولان قرار می دهد


فرماندار شهرستان شاهرود گفت :سرشماری عمومی نفوس ومسكن تصویری روشن از وضعیت جمعیت ،مسكن و خصوصیات آن را برای استفاده دراختیار مسوولان وتصمیم گیران قرار می دهد. 

'مهدی بندر آبادی 'روز شنبه در مراسم آغاز به كار سمینار و مرحله سوم كلاس های آموزشی آمار گیران و دست اندكاران سرشماری نفوس ومسكن سال 90 شهرستان شاهرود افزود :اجرای سرشماری عمومی نفوس مسكن ،كار بسیار بزرگی است كه نیازمند امكانات ،بودجه و نیروی انسانی زیادی است.
وی خاطر نشان كرد:این كار بزرگ توسط كارشناسان و خبرگان آماری در مركز آمار ایران با مطالعات همه جانبه وصرف وقت زیاد انجام می شود.
وی اضافه كرد:در سال جهاد اقتصادی یك بار دیگر در آستانه برداشتن گامی بلند به سوی اعتلا و سازندگی كشور هستیم .
وی افزود :سرشماری عمومی نفوس مسكن یكی از عمده ترین راه های شناخت ویژگی های كشورها برای برنامه ریزی ،نظارت ،كنترل وارزیابی خدمات وفعالیتهای ملی ومنطقه ای است.
بندر آبادی گفت:شمارش جمعیت كه اصطلاحا سرشماری نفوس نیز خوانده می شود از دیر باز مورد توجه كشورها بوده است.
وی با اشاره به اینكه در سال 1335 اولین سرشماری در ایران انجام شد،اظهار داشت :به دلیل اینكه ایران در مرحله گذار به سوی توسعه است واز آنجایی كه این گذار با تغییرات وسیع اجتماعی ،اقتصادی وفرهنگی توام است از سوی هیات دولت سرشماری در ایران هر پنج سال یك بار انجام می شود .
فرماندار شاهرود گفت :در شهرستان شاهرود نیز همزمان با سراسر كشور از 2تا 22 آبان ماه این سرشماری توسط 314 نفر آمار گیر و كارشناس انجام خواهد شد.
وی تاكید كرد :از آنجایی كه امكاناتی كه برای اجرای این طرح بزرگ در اختیار مركز آمار ایران است بسیار اندك است ،امیدواریم مسوولان استانی وشهرستانی با همكاری های لازم نیازهای ضروری واجرایی این سرشماری را برطرف كنند.
وی اعلام كرد:شوراهای شهر و روستا به عنوان نهاد های مشاركتی مردمی وبه دلیل داشتن ذات مردمی و ارتباط نزدیك با مردم نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در خصوص اهمیت سرشماری وجلب همكاری مردمی رادارند.
بندر آبادی گفت :امیدواریم مردم نیز با ماموران سرشماری كه با ارائه كارت شناسایی معتبر و ملبس به لباس مركز آمار ایران به درب منازل مراجعه می كنند نهایت همكاری را در دادن اطلاعات صحیح داشته باشندتا با همكاری مردم و ماموران آمار گیر بتوانیم با موفقیت این سرشماری را به انجام برسانیم .
کارگاه آموزشی خبرنگاران بسیج فرومد برگزار شد

کارگاه تداوم آموزش خبرنگاران افتخاری بسیج در محل نمازخانه شهید زین الدین حوزه مقاومت بسیج سلمان فارسی فرومد با حضور علیرضا رجبی مدیر واحد روابط عمومی و تبلیغات سپاه قائم آل محمد (ص) سمنان و با حضور خواهران و برادران خبرنگار برگزار شد.
در ابتدای جلسه غلامرضا جزء بستجانی فرمانده حوزه سلمان فارسی فرومد به محرومیت های متعدد این منطقه از جمله عدم انتشار اخبار فرومد در رسانه های استان علی الخصوص سیمای مرکز استان پرداخت.
وی ضمن گلایه از پخش نشدن اخبار ارسالی منطقه فرومد توسط صدا و سیما و سایر رسانه های استان، بر این نكته تاكید كرد كه همچنان خبرنگاران افتخاری بسیج منطقه فرومد با انسجام بیشتر و فعالتر از قبل به كار خود ادامه دهند و در این راستا به هیچ عنوان ناامید نخواهند شد.
جزء بستجانی افزود: هدف از تشكیل این جلسه نیز آشنایی بیشتر حاظرین با مشكلات منطقه و شیوه ها مختلف تهیه و ارسال خبر می باشد.
در ادامه علیرضا رجبی مدیر واحد روابط عمومی و تبلیغات سپاه استان سمنان در قالب کارگاه آموزش، فنون خبرنویسی و توجه به عناصر اصلی در نوشتن خبر را به خبرنگاران بسیج متذکر شد.
امام جمعه شاهرود: نمادهای دینی درکشورهای غربی در حال رشد است

امام جمعه شاهرود گفت: نمادهای دینی در کشورهای غربی، اروپایی و آمریکایی به طور روشن در حال رشد است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، حجت الاسلام محمود ترابی در دیدار با مدیر روابط عمومی اداره كل تبلیغات اسلامی استان سمنان، افزود: ما شاهد حضور پر رنگ دین در کشورهایی هستیم که حاضر نبودند دین را در هیچ محیطی بپذیرند و این نفوذ اسلام است؛ چرا که حجاب و نماز خواندن در خیابان برای آنها تبدیل به یک مسئله شده است.
وی تصریح کرد: به دلیل ارتباطی که جوامع به هم پیدا کردند، ما در جوامع بیرونی فرهنگ ایجاد کرده و آنها نیز برای ما خرده فرهنگ ایجاد می کنند.
امام جمعه شاهرود با بیان اینکه ما باید جایگاه اصلی کارکردهای نهادهای فرهنگی را ببینیم اظهار داشت: خود فرهنگ یک مسئله است و باید یک تصویر کارآمد برای این بحث داشته باشیم ولی تا کنون نتوانسته ایم آن طور که باید و شاید در این مورد به یک اجماع برسیم.
ترابی خاطر نشان کرد: با توجه به پتانسیل های موجود در استان باید نیروهایی انسانی زیادی را تربیت کنیم به طوری که استان های دیگر از نیروهای ما در مسائل فرهنگی استفاده کنند.
مدیر روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد روابط عمومی این اداره کل، گفت: هر وقت رویکرد ما به توسعه در روابط عمومی تک بعدی یا صرفاً بخشی باشد در برنامه ریزی و ایجاد ارتباط توفیق چندانی نخواهیم داشت.
محمد حسن مقدم نیا تصریح کرد: نکته دیگر و مهم در توسعه روابط عمومی این است که باید هم از جنبه کمی و کیفی و هم از جنبه نرم افزاری و سخت افزاری به آن توجه نمود و نکته مهم دیگری که در توسعه و موفقیت سازمان می توان لحاظ نمود توازن بین اجزاء و برخورد منطقی با روابط عمومی است.
بهره‌برداری از دو خانه عالم در شاهرود

معاون اداری، مالی اداره كل تبلیغات اسلامی استان سمنان از افتتاح دو خانه عالم در شاهرود خبر داد.
سید عباس طباطبایی گفت: این دو خانه در دشت شاد و فرومد از توابع شهرستان شاهرود افتتاح شده است.
وی اعتبار هر یك از این دو طرح را 190 میلیون ریال بیان كرد و افزود: 60 میلیون ریال آن از محل اعتبارات وزارت كشور و مابقی از محل اعتبارات استانی است.
معاون اداری مالی اداره كل تبلیغات اسلامی استان سمنان افزود: هر یك از این دو طرح دارای 200 مترمربع زمین و 75 مترمربع زیر بنا است.
http://www.foroumad.blogfa.com
برداشت سیب زمینی از مزارع شاهرود آغاز شد

كار برداشت محصول سیب زمینی از مزارع شهرستان شاهرود آغاز شد.

سرپرست مدیریت جهاد كشاورزی شهرستان شاهرود روز چهارشنبه گفت: امسال 3 هزار و 600 هكتار از مزارع این شهرستان زیر كشت سیب زمینی رفته است.
'محمد رضا قاسمی'افزود:با توجه به عملكرد محصول در واحد سطح پیش بینی می شود تا پایان برداشت 6 هزار و 480 تن محصول از مزارع شهرستان برداشت و به بازار مصرف عرضه شود.
وی مناطق بسطام، مجن ' تاش و كالپوش را از مراكز تولید سیب زمینی این شهرستان عنوان كرد و افزود: راندمان تولید این محصول امسال در هر هكتار 18 تن می باشد.
كنفرانس مجازی ذخیره سازی مواد هیدروكربوری در شاهرود برگزار می شود

اولین كنفرانس مجازی ذخیرهسازی زیرزمینی مواد هیدروكربوری26 لغایت 27 مهرماه جاری با محوریت دانشگاه صنعتی شاهرود و حمایت تعدادی از شركتهای وابسته به وزارت نفت، مراكز دانشگاهی و پژوهشی داخل و خارج از كشور برگزار می شود. 
استادیار دانشكده معدن،نفت و‍ ژئوفیزیك دانشگاه صنعتی شاهرود و دبیر این كنفرانس گفت: مجازی بودن و توسعه فضای سایبر و همگام بودن در مسیر دولت الكترونیك، كاهش هزینه ها، موضوع بسیار مهم و تخصصی و مورد نیاز كشور بویژه از دیدگاه پدافند غیر عامل بوده كه استقبال شركت ها و دانشگاه های بزرگ داخل و خارجی در سطح وسیع را از موضوع این كنفرانس داشته است.
' احمد رمضان زاده' افزود: مهمترین ویژگی برجسته و منحصر به فرد این كنفرانس، برگزاری در گسترهی ملی، به صورت مجازی و با استفاده از زیرساختهای الكترونیك است كه انتظار میرود گامی موثر در جهت فرهنگسازی استفاده از فضاهای مجازی و توسعهی خدمات الكترونیك باشد .
رمضان زاده جایگاه مهم و تاثیرگذار ایران در صنعت نفت و گاز و لزوم حفظ و ارتقای آن در عرصهی اقتصاد جهانی، اهمیت فناوری احداث و بهرهبرداری از مخازن عظیم زیرزمینی به عنوان یكی از الزامات اصلی صنعت نفت و گاز، وابستگی صنایع و مراكز صنعتی و جمعیتی به مواد هیدروكربوری، اهمیت ذخیرهسازی از دیدگاه پدافند غیرعامل و آمایش سرزمین را نیز از دلایل اهمیت این كنفرانس ذكر كرد
دانشگاه صنعتی شاهرود در نمایشگاه نانو حضور فعال خواهد داشت

شاهرود - سرپرست نانو تكنولوژی دانشگاه صنعتی شاهرود گفت: دانشگاه صنعتی شاهرود كه از اولین دانشگاه های دارنده رشته نانو فیزیك در كشور است در چهارمین نمایشگاه فناوری نانو ایران حضور فعال خواهد داشت.

'حمید هراتی زاده'روز چهارشنبه با اعلام این خبر به ایرنا هدف از شركت در این نمایشگاه را ارائه دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه فناوری نانو دانست و گفت: 46 پایان نامه ارشد در بخش پایان نامه های دانشجویی ارائه شده است كه 36 پایان نامه به رشته فیزیك حالت جامد و 10 مورد به نانو فیزیك اختصاص دارد ضمن آن كه 8 رساله دكتری این دانشگاه با موضوع نانو تعریف شده است.
هراتی زاده ثبت سه اختراع در بخش فناوری نانو را از دیگر افتخارات دانشگاه صنعتی شاهرود برشمرد و گفت: با مشاركت دانشكده های فیزیك، فناوری اطلاعات ومكانیك، پروژه طراحی و ساخت آسیاب سیاره پرانرژی به منظور سنتز نانو ذرات فلزی و سرامیكی آماده رونمایی است.
دانشیار دانشكده فیزیك افزود: همچنین در حال حاضر پنج پروژه تحقیقاتی در زمینه فناوری نانو با اساتید دانشگاه صنعتی شاهرود منعقد شده است.
چهارمین نمایشگاه فناوری نانو ایران، 13 لغایت 17 مهرماه در تهران برگزار می شود.
به گفته وی این دانشگاه در اولین همایش فارغ التحصیلان نانو نیز كه در خرداد ماه سال جاری برگزار شد حضور فعال داشته است
دیدار خانواده شهدای شاهرود با مسئولین


فرمانده و اعضای شورای پایگاه سوده روستای نمدمال شاهرود عصر امروز با خانواده شهید محمدعلی عابدی دیدار کردند.
در این دیدار که در منزل شهید برگزار شد، مادر شهید عابدی در سخنانی با اشاره به هدف شهدا از رفتن به جبهه گفت: شهدا برای دفاع از ناموس و سرزمین و اسلام عزیز به جبهه‏ها شتافتند.
وی یادآور شد: پیام شهدا برای دختران و زنان، حفظ حجاب و صبر بود و این را در وصیت‏نامه شهید محمدعلی عابدی به خوبی می‏توان دید چرا که آنها معتقد بودند کسانی که به جبهه رفته و شهید یا جانباز و آزاده می‏شوند، از دامن مادران پاکدامن پرورش یافته‏اند و باید زنان و دختران ما آگاه بوده و فرزندانی رشید و با ایمان تحویل جامعه دهند.
در ابتدای این دیدار، محبوبه نمدمالی فرمانده پایگاه سوده در سخنانی کوتاه مادران شهدا را اسوه‏های صبر و مشعل‏های فروزان استقامت نامید و گفت: مادران و دختران امروز ایران اسلامی باید از مادران شهدا الگو گرفته تا فرزندان صالحی تحویل جامعه دهند.
در پایان این مراسم، هدیه‏ای به خانواده شهید اهدا شد.
همچنین حلقه صالحین پایگاه سوده با حضور 30 نفر از اعضا در محل پایگاه برگزار و وصیت‏نامه شهید نسرین افضل از شهدای شاخص جامعه زنان مورد بحث و تحلیل قرار گرفت.


عصر امروز فرمانده و شورای بسیج اصناف الهادی شاهرود با خانواده شهیدان سیدرمضان حسینی و محمود شاه‏حسینی دیدار کردند.
در این دیدارها که در منازل شهدا برگزار شد، خانواده شهدا با بیان خاطراتی از شهدا به خصوصیات اخلاقی و رفتاری آنان اشاره کردند.
آنها با تاکید بر دنباله‏روی از راه شهدا، خواسته آنان را اطاعت از رهبری و دفاع از مظلوم و کمک به مستمندان و نیازمندان جامعه و تلاش در جهت تحقق کلمه‏الله در سراسر جهان عنوان کردند.
در این دیدارها، سیدمحمود حسینی فرمانده حوزه اصناف الهادی شاهرود با اشاره به جنگ تحمیلی هشت ساله و دفاع جانانه رزمندگان اسلام از این مرز و بوم و نظام اسلامی گفت: شهدا رفتند و راه روشن عدالت و از خودگذشتگی برای انسانیت و اسلام را به ما نشان دادند.
وی تصریح کرد: شهدا خواستند از این خطوط عدول نکنیم و همیشه در خط اسلام و رهبری قدم برداریم تا نظام اسلامی را به امام عصر (عج) تحویل دهیم.
در این دیدارها، هدایایی به رسم یادبود به خانواده شهیدان اهدا شد.
برگزاری 13 گفتمان دینی در شاهرود


کارشناس آموزش و پژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان ظهر امروز در حاشیه نشست هماهنگی برگزاری این گفتمان‏ها، در گفت‏وگو با خبرنگاران از برگزاری 13 گفتمان دینی به مناسبت دهه کرامت در سطح شهرستان شاهرود خبر داد.
حجت‏الاسلام حمید عبداللهیان اظهار داشت: این تعداد گفتمان از 14 مهر در دانشگاه‏ها، مدارس و مساجد سطح شهرستان شاهرود آغاز می‏شود.
وی با اشاره به اینکه بصیرت به انسان قدرت تشخیص مسائل روز را می‌دهد، تصریح کرد: فرد بصیر با درک و فهم درست واقعیت‌های جامعه، در هنگامه بحران و فتنه، حق را از باطل جدا می‌کند و با نور معرفت الهی در مسیر مستقیم حرکت خواهد کرد.
کارشناس آموزش و پژوهش اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان گفت: ولی امر مسلمین جهان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی بصیرت را اصلی‌ترین نیاز امروز جامعه عنوان کردند.
وی تصریح کرد: ایشان فرمودند که « اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بلاهایی که بر ملت‌ها وارد می‌شود، در بسیارى از موارد بر اثر بی‏بصیرتی است ».
عبداللهیان افزود: استاد گفتمان‏های دینی، حجت‏الاسلام سیداحمد حسینی استاد حوزه و دانشگاه تهران با موضوع «ولایت و بصیرت» است.
مخالفت با ساخت و ساز در جنگل ابر


مدیرکل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور می‌گوید هیچ درخواستی برای ساخت مجتمع گردشگری در جنگل ابر وجود ندارد. 
این منطقه با توجه به حساسیت ویژه‌ای که دارد باید به‌عنوان یک اثر طبیعی حفظ وصیانت شود، به‌ویژه آنکه در فهرست آثار طبیعی ملی کشور هم به ثبت رسیده است.

گردشگری بی‌ضابطه
مهندس فرامرز غیبی در گفت‌وگو با همشهری افزود: متأسفانه هنوز صنعت گردشگری به‌ویژه اکوتوریسم در کشور ما جایگاهی ندارد و آنچه امروز تحت عنوان طبیعت‌گردی انجام می‌شود اغلب بدون رعایت ضوابط و معیارهای تعریف شده صورت می‌گیرد، در نتیجه پای طبیعت‌گردان به هر گوشه‌ای از طبیعت که باز شده جز تخریب ثمر دیگری نداشته است.
بر این اساس، چگونه می‌توان در رویشگاهی که اهمیت جهانی دارد و مجموعه‌ای ارزشمند از گونه‌های گیاهی و جانوری را در خود جای داده، مجوز ساخت و راه‌اندازی مجتمع گردشگری داد؟ گردشگری تحت هر شرایط و عنوانی که باشد قطعا روی گونه‌های گیاهی و جانوری این منطقه تأثیر می‌گذارد و عملکرد آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
مدیرکل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگل‌ها و مراتع با تأکید براینکه اجرای هر طرح گردشگری در جنگل ابر این رویشگاه را با خطر جدی مواجه می‌سازد، تصریح کرد: نمونه اجرای طرح گردشگری در طبیعت بکر را می‌توان در گردنه حیران دید. آیا واقعا اجرای چنین طرحی با طبیعت سنخیت دارد؟ باز شدن پای گردشگران به جنگل ابر، باعث اختلال در کریدورهای حیات وحش و تغییر در زیستگاه می‌شود و جمعیت حیات وحش را به مخاطره می‌اندازد. ضمن آنکه ایجاد سازه‌های سنگین در دل جنگل نه تنها بر گونه‌های گیاهی اثر نامطلوب دارد که تهدیدی برای امنیت حیات وحش محسوب می‌شود.
غیبی در ادامه گفت: هر طرح گردشگری در طبیعت باید با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی اجرا شود. با این حال، منطقه جنگلی ابر با توجه به حساسیت ویژه‌ای که دارد اجرای هیچ طرح گردشگری را برنمی‌تابد. به همین دلیل حتی درصورت صحت این خبر، بعید می‌دانم نهادهای متولی با آن موافقت کنند.وی در این گفت‌وگو از مرمت جاده قدیمی جنگل ابر خبر داد و گفت: این جاده بنا به درخواست مسئولان محلی و با نظارت کامل و سختگیرانه در حال انجام است و هیچگونه تعریضی صورت نمی‌گیرد. در طول اجرای عملیات هم ماموران ویژه منابع طبیعی در محل حاضر هستند و بر عملیات نظارت می‌کنند و از این نظر نگرانی وجود ندارد.

مجوزی درخواست نشده
مهندس‌حسن میرعماد، مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان هم در‌باره مجوز ساخت مجتمع گردشگری در جنگل ابر گفت: اگر چنین درخواستی مطرح شده بود حداقل مسئولان استان از کم‌وکیف آن باخبر بودند اما صدور این مجوز صحت ندارد. در عین حال تأکید مسئولان ذی‌ربط استانی بر اجرای طرح‌های گردشگری در حاشیه و خارج از رویش جنگل ابر است.وی مهم‌ترین عوامل تهدید‌کننده جنگل ابر را ورود بی‌ضابطه گردشگران به این اکوسیستم شکننده عنوان کرد و افزود: برای صیانت از این رویشگاه ارزشمند، ضروری است ورودی‌های متعدد به جنگل مسدود شود و اجازه ندهند گردشگران به هر نقطه‌ای که می‌خواهند وارد شوند. بنابراین در چنین شرایطی عنوان کردن صدور مجوز برای ساخت مجتمع گردشگری در جنگل ابر محلی از اعراب ندارد. به فرض اگر چنین مجوزی هم درخواست شود، سازمان‌ها و نهادهای متولی با آن مخالفت خواهند کرد.

آمادگی برای مقابله با آتش
میرعماد همچنین از هماهنگی و تعامل منابع طبیعی با سایر سازمان‌ها و نهادهای اجرایی استان برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی در جنگل ابر خبر داد و گفت: در حال حاضر، علاوه بر تجهیز نیروها بر شمار آنها نیز افزوده شده و تعدادی از این نیروها به‌طور شبانه‌روزی در منطقه حضور دارند.
این گزارش می‌افزاید: روز گذشته همزمان با اعلام خبر ثبت جنگل ابر در فهرست آثار ملی طبیعی کشور برخی منابع آگاه از توافق منابع طبیعی، محیط‌زیست و میراث فرهنگی و گردشگری برای ساخت مجموعه گردشگری در این رویشگاه جنگلی خبر دادند.
جنگل ابر با 14‌هزار هکتار وسعت یکی از ارزشمندترین رویشگاه‌های جنگلی کشور است و 500‌هکتار از رویشگاه‌های جنگلی ابر به‌گونه سرخدار اختصاص دارد که اهمیت ابر را دو‌چندان کرده است زیرا کل رویشگاه‌های سرخدار در جهان به 4‌هزار هکتار محدود می‌شود. جنگل ابر به‌رغم برخورداری از گونه‌های گیاهی ارزشمند همواره با چالش‌های جدی در خصوص خطر تخریب مواجه بوده است.
احیای یك واحد صنعتی متروكه در شاهرود برای 50 نفر اشتغال ایجاد كرد


حسین خان محمدی ' مدیرعامل این واحد صنعتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان كرد :این واحد تولیدی احیا شده قادر به تولید سالانه 400 هزار فیلتر روغن و قطعات خودرو در هر شیفت كاری است.
وی با اشاره به اینكه این واحد تولیدی از چندین سال قبل به دلائلی فعالیت آن متوقف و به صورت متروكه درآمده بود،گفت : مساحت این واحد تولیدی 10 هزار مترمربع و سالن تولید آن 700 مترمربع است .
وی كار آفرینی و انگیزه خدمت در عرصه تولید را از مهمترین عامل این اقدام ذكر كرد و افزود: برای باز سازی این واحد صنعتی تاكنون تسهیلاتی دریافت نكرده و درصورت دریافت تسهیلات فازهای بعدی شامل تولید انواع واشر و سایر قطعات خودرو را ایجاد خواهد كرد.
این صنعتگر برای رشد و توسعه و همچنین پیشبرد صنعت در كشور پیشنهاد كرد بخشی از وام های خود اشتغالی در اختیار صاحبان صنایع قرار گیرد.
وی افزودد: برای خرید و احیای این واحد تولیدی تاكنون 5 میلیارد ریال هزینه كرده است.نبود استراحتگاه‌های بین راه مهمترین عامل تصادفات در استان سمنان


فرمانده پلیس‌راه سمنان از مرگ سه نفر بر اثر واژگونی یك دستگاه پراید خبر داد.

سرهنگ علیرضا خبیر افزود: در روز جمعه گذشته خستگی و خواب‌آلودگی راننده سبب وقوع این حادثه در كیلومتر 150 محور شاهرود ـ سبزوار شده است. 
رییس پلیس‌راه استان سمنان همچنین با بیان اینكه حجم تردد وسایل نقلیه در جاده‌های سمنان از ابتدای مهرماه كاهش یافته است، درباره‌ طرح‌های پلیس در جاده‌های استان گفت: استقرار واحدهای گشتی در طول جاده‌های استان، كنترل تخلفات رانندگی، كنترل وسایل نقلیه مسافربر عمومی و كنترل سرعت با استفاده از دوربین از جمله این طرح‌هاست. 
نبود استراحتگاه‌های بین راه مهمترین عامل تصادفات در استان سمنان 
خبیر همچنین با بیان اینكه درصد بالایی از تصادفات در جاده‌های استان را واژگونی ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی راننده شامل می‌شود، به ایسنا گفت: نبود مجتمع‌های خدمات رفاهی در جاده‌های استان یكی از مهمترین علل این تصادفات است؛ چرا كه با توجه به بیابانی بودن منطقه این كمبود باعث می‌شود كه رانندگان تنها در مناطق معدودی امكان توقف و استراحت داشته باشند. 
فرمانده پلیس‌راه سمنان درباره دیگر مشكلات موجود در سطح جاده‌های استان به ایسنا گفت: مشكلاتی نظیر كمبود علائم راهنمایی و رانندگی در جاده‌ها و ... نیز وجود دارد كه این موارد به اداره راهنمایی و رانندگی ارجاع می‌شود.
301 مورد عملیات امدادی در شاهرود انجام شد


مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شاهرود گفت: در نیمه اول امسال 301 مورد عملیات امداد و نجات و اطفای حریق در شاهرود انجام شد.

سید 'محمد حسینی'روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حوادث بالغ بر دو میلیارد و 774 میلیون ریال خسارت به همراه داشته است.
وی گفت: از این تعداد 152مورد آتش سوزی، 28مورد واژگونی خودرو ، 18مورد تصادف خودرو،13مورد قفل شدن درب و 10 مورد درآوردن انگشتر از دست بوده است.
وی تصریح كرد: 11 مورد عملیات امداد و نجات نیز توسط نیروهای متخصص و آموزش دیده این سازمان در این شهر انجام شده است.
وی خاطر نشان كرد: تمامی این عملیات توسط 50 نفر آتش نشان انجام شده است.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شاهرود تجهیزات جدید این سازمان را كمپرسورهای شارژ سیلندرهای تنفسی و غواصی، سه پایه های ورود به چاه، دستگاه زنده یاب، تجهیزات حفاظت فردی استاندارد و بسكت نجات ذكر كرد و گفت: این تجهیزات آمادگی خدمت رسانی به شهروندان شاهرودی را افزایش داده است.
نشانی شاهرود سه ایستگاه فعال در سطح شهر دارد.
دستگاهها برای مشاركت حداكثری مردم در انتخابات تلاش كنند


استاندار سمنان بر تلاش مسوولان و دستگاههای اجرایی برای مشاركت حداكثری مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی تاكید كرد.

'عباس رهی' شنبه شب در نشست فرمانداران و بخشداران استان سمنان به اهمیت نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و اظهار داشت: مهمترین نقش و رسالت مجریان انتخابات صیانت از ارای مردم است.
معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان نیز در این نشست كه در شهمیرزاد برگزار شد بر تلاش مسوولان برای كسب رضایت مندی مردم تاكید كرد.
'علیرضا خلخالی' افزایش رضایت مندی مردم را عامل مهمی در مشاركت حداكثری در انتخابات دانست.
انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوازدهم اسفندماه امسال در سراسر كشور برگزار می شود.
دستگیری شكارچی متخلف در شاهرود


ماموران گشت سیار اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شاهرود پس از مشاهده حضور شكارچی متخلف در محدوده كوه شاهوار، منطقه مورد نظر را محاصره و در یك عملیات تعقیب و گریز چند ساعته، شكارچی متخلف را دستگیر كردند. 
ازاین شكارچی لاشه یك راس قوچ وحشی و یك قلاده گرگ به همراه یك قبضه سلاح قاچاق كشف و ضبط شد و شكارچی متخلف پس از تكمیل پرونده تحویل مراجع قانونی داده شد. 
لازم به ذكر است جریمه شكار غیر مجاز هر رأس قوچ وحشی6 میلیون و 400 ریال و هر قلاده گرگ 800 هزار ریال است كه متخلف باید آن را به خزانه دولت واریز كند.
پیروی از ولایت فقیه عامل نابودی توطئه‌ های استعمارگران است


معاون سازمان بسیج اساتید كشور با تاكید بر تبعیت محض از مقام عظمای ولایت گفت: پیروی از ولایت فقیه عامل نابودی توطئه‌های استعمارگران است.

سرهنگ 'محمدرضا جزء بجستانی' جمعه شب در نشست سیاسی با حضور بسیجیان و حلقه‌های صالحین در حسینیه روستای فرومد میامی استان سمنان با اشاره به رشادت‌ها و دلاوری‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس افزود: باید ادامه دهنده راه و یاد امام و شهیدان انقلاب و دفاع مقدس باشیم.
وی گفت: باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم تا به فرموده امام راحل (ره) به مملكت آسیبی نرسد.
معاون سازمان بسیج اساتید كشور خاطرنشان كرد:‌ باید در دفاع از انقلاب و ارزش‌ها خود را مجهز به سلاح بصیرت و آگاهی كنیم.
جزء بجستانی، تبعیت محض از ولایت فقیه و حضور بسیجیان در صحنه‌ها را دو عامل مهم در حفظ این مرز و بوم دانست.
این نشست با حضور بسیجیان پایگاه‌های امام جعفر صادق (ع)، شهید چمران، امام سجاد (ع) و پایگاه خواهران ام‌البنین فرومد برگزار شد.
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو