پایگاه خبری شاهرود
زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
درباره وبلاگ


اطـلاع رسـانی به هنـگام، دقیـق، شفـاف و هماهنگ، بهترین و بسترسازترین اهرم برای آمـاده كردن افـكار عمـومـی و فرهنگ سازی است.
بر این اسـاس و بـه مـنـظـور اطـلاع رسـانـی، پایگاه خبری شاهرود را ایجاد کردیم.
پایگاه نوپای خبری شاهرود، دست همكاری و هـمـراهی بـه سـوی هـمـه دسـت انـدركاران رسانه های خبری و اندیشه پردازان دراز كرده و خــود را نـیـازمـنـد بـهـره گـیـری از نـظــــرات و تجربیات شما می داند.
استفاده از مطالب و تصاویر وبلاگ با ذکر منبع بلامانع میباشد .

مدیر وبلاگ : خبرنگار
مطالب اخیر
نویسندگان
بارش باران مردم شاهرود را خوشحال كرد


رییس اداره هواشناسی شاهرود روز پنجشنبه میزان نزولات آسمانی شب گذشته تا ساعت 6 بامداد امروز را در شاهرود 12/4 میلیمتر،بسطام 19میلیمتر،قلعه نو خرقان 3/16میلیمتر و مجن 5/24 میلیمتر اعلام كرد.
'محمد حسن محمدی' افزود: همچنین پریشب نیز 7/1 میلیمتر باران در شاهرود،2 میلیمتر در بسطام و 5/5 میلیمتر در مجن باریده است.
وی بیان كرد :امروز هوای این شهرستان ابری بوده و بارش باران در برخی مناطق آن كماكان ادامه دارد.
وی اعلام كرد :از ابتدای سالجاری تا كنون 2/48 میلیمتر بارندگی در این منطقه صورت گرفته كه كمتر از مدت مشابه سال قبل است.
ساخت پاركینگ توقفگاهی در محور شاهرود سبزوار آغاز شد


مدیركل راه و ترابری استان سمنان از شروع عملیات پاركینگ توقفگاهی واقع در حوالی روستای عباس آباد در محور شاهرود - سبزوار خبر داد.
' رجب قربانپور' روز پنجشنبه به ایرنا گفت: این پاركینگ در وسعت پنج هزار مترمربع در كیلومتر 132 محور شاهرود - سبزوار واقع است و ساخت آن با هزینه 550 میلیون ریال انجام می شود.
وی اظهار داشت: اجرای طرح احداث پاركینگهای بزرگ با ظرفیت های بالا در محورهای ترانزیتی استان سمنان به عنوان یك منطقه ایمن جهت توقف اظطراری و ایجاد مكان مناسب برای استراحت و توقف بیشتر رانندگان در نقاط مختلف در حال اجراست.
قربانپور افزود: در این راستا این اداره كل ساخت تعدادی از این پاركینگها با ظرفیت بالغ بر 500 خودرو را در دست اقدام دارد.
رییس شورای اسلامی شهر بسطام: رفع مشكل بی‌آبی باید محور برنامه‌های دولت در استان باشد


رییس شورای اسلامی شهر بسطام گفت: رفع مشكل بی‌آبی استان سمنان باید محور اصلی برنامه‌های دولت در این استان باشد.

محمد هاشم حسنی افزود:راه حل اساسی رفع آب در استان خشك و كم آبی مثل سمنان همت عالی مسئولین و مردم را می‌طلبد.

كشاورزی و عدم رضایت كلیه كشاورزان با برنامه‌ریزی دقیق مصرف آب در بخش كشاورزی در صدد حل مشكل آب در این استان برآمد.

رییس شورای اسلامی شهر بسطام به مصرف 95درصدی آب در بخش كشاورزی اشاره كرد و اظهار كرد: توسعه‌ای كه در كشاورزی و صنعت بازده مناسبی نداشته باشد هدر دادن این منبع حیاتی است.

وی به طرح انتقال آب دریای خزر به استان اشاره و اذعان كرد: این طرح چنانچه هزینه‌هایی آنچنانی بر بخش صنعت و كشاورزی تحمیل نكند، بدون تردید باعث توسعه بیش از پیش استان سمنان خواهد شد.

وی با بیان اینكه آب، آبادانی می‌آورد، افزود:انتقال آب به استان می‌تواند در رفع بیابان‌زائی و استفاده از زمین‌های بیابانی استان نقس اساسی داشته باشد.
در تامین آب مورد نیاز فضای سبز این شهر با كمبود مواجه ایم


شهردار شاهرود گفت : در تامین آب مورد نیاز فضای سبز این شهر با كمبود مواجه هستیم.
'محمد جیرانی' روز چهارشنبه در مراسم افتتاح بوستان شهرك بهارستان با اشاره به اینكه 200 لیتر آب در ثانیه نیاز آبرسانی فضای سبز شاهرود است گفت : این درحالی است كه اكنون توان 115 لیتر آب در ثانیه در این شهر وجود دارد.
وی از استاندار سمنان كه در این مراسم حضور داشت، خواست : برای تامین آب خام مورد نیاز فضای سبز موجود و همچنین توسعه آن شهرداری این شهر را با تامین اعتبارات مورد نیاز حمایت كند.
وی همچنین با بیان اینكه شاهرود سالانه پذیرای حدود 10 الی 12میلیون نفر زائر امام رضا(ع) از اقصی نقاط كشور است از اداره مسكن و شهرسازی شاهرود خواست زمینی در حدود 10 هكتار به شهرداری اختصاص دهد تا در آن یك كمپ با همه امكانات لازم جهت اسكان زایرین احداث شود.
'عباس رهی' استاندار سمنان در مورد واگذاری زمین به شهرداری شاهرود تاكید كرد: رشد و توسعه شهرهای استان سمنان به ویژه شاهرود برای خدمت رسانی به زایرین امام رضا (ع ) همواره به عنوان یك امر مهم مورد توجه بوده است.
در این مراسم نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اقدامات انجام شده در پاركها و فضای سبز گفت: استحصال آب مصرفی شاهرود كه حدود 700 لیتر بر ثانیه است می تواند در تامین آبرسانی فضای سبز این شهر مورد استفاده قرار گیرد.
'كاظم جلالی'افزود:در این راستا باید تلاش شود پروژه فاضلاب شاهرود انجام گیرد.
بوستان شهرك بهارستان شاهرود كه در مدت 100 روز و در پنج هزار و 200 مترمربع وسعت با هزینه ای بالغ بر یك میلیارد و 273 میلیون ریال احداث شد با حضور فرماندار،مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان شاهرود و جمعی از اهالی شهرك بهارستان افتتاح شد.
برگزاری مجلس سوگواری شهادت امام صادق (ع) در بیارجمند


به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان، حجت‏ الاسلام اسماعیل عباس‏ نژاد چهارشنبه سی ام شهریور ماه در گفتگو با رابط خبر روابط عمومی در بیارجمند، بیان داشت: این مراسم به مدت سه شب با ذکر مصیبت و فضائل این بزرگوار در مسجد حاج محمد بیارجمند با حضور قشرهای مختلف مردم برگزار می‏شود.

وی اضافه کرد: مراسم عزاداری و سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) هم‏زمان با 25 شوال علاوه بر این مساجد در دیگر مساجد و اماکن مذهبی شهر نیز برگزار می‏شود.

عباس ‏نژاد تصریح کرد: سخنرانی در ذکر فضائل امام صادق (ع)، مداحی و پذیرایی از جمله برنامه‏ های این مراسم است.
دست اندركاران جشنواره حجاب و عفاف شاهرود تجلیل شدند


'معصومه صفری' فرمانده حوزه ریحانه الرسول سپاه ناحیه شاهرود در سخنانی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: شهیدان با پیروی از امر ولایت در دفاع از اسلام و میهن از جان خود گذشتند و در این مسیر عاشقانه گام نهادند.
وی با بیان اینكه شهدا رسالت خود را به نحوه احسن انجام دادند افزود: اكنون نوبت ماست تا در سنگری دیگر كه همان سنگر فرهنگی و دفاع از ارزشهای اسلام و انقلاب است، انجام وظیفه نمائیم و در همه‌ شرایط و زمان‌ها تسلیم ولایت باشیم و قطعا این امر باعث یاس و ناامیدی دشمنان خواهد شد.
صفری با اشاره به وصیتنامه شهدا و سفارش آنان به بانوان گفت: بیشتر شهدا در وصیتنامه خود داشتن حجاب را توصیه كرده و این را امانت شهدا نزد بانوان دانسته‌اند و باید این تكلیف و رسالت را بخوبی انجام داده و این معروف را در جامعه تقویت و ترویج كنیم.
وی گفت: برگزاری جشنواره‌هایی نظیر حجاب و عفاف باعث تقویت این بنیان و خشنودی شهدا می شود.
فرمانده حوزه ریحانه الرسول سپاه ناحیه شاهرودبا اشاره به برپایی نمایشگاه دفاع مقدس و برپایی سالن حجاب و عفاف افزود: برپایی این نمایشگاهها به آشنایی بیشتر خانواده ها و خصوص نسل امروز با رشادت ها و دلاورمردی های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس كمك می كند.
سالن حجاب و عفاف در نمایشگاه و رزمایش مدافعان ولایت شاهرود، با همكاری حوزه‌های بسیج خواهران شاهرود و با هدف ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در بین خانواده ها با تاسی از سیره شهدا برپا شده است كه از 31 شهریور به مدت هفت شب در معرض دید علاقمندان است
محموله 80 كیلویی كراك در شاهرود كشف شد


سردار 'قاسم نصری' روز سه شنبه گفت: این محموله با كار اطلاعاتی ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و دیگر یگان های انتظامی روز گذشته كشف و ضبط شد.
وی با بیان اینكه این محموله از زابل تهیه و برای توزیع در استان سمنان بارگیری شده بود گفت: در این راستا یك دستگاه خودروی زانتیا نیز توقیف شده است.
فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: ماموران پلیس با تمام توان وظیفه خود در مبارزه با مواد مخدر را انجام می دهد و همه افراد جامعه نیز باید در این راه احساس مسوولیت كنند.
باز هم غیبت کاظم جلالی


آغاز جلسه مجلس با نیم ساعت تاخیر و هفت غایب
به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین جلسه امروز سه شنبه مجلس در ساعت 8:30 آغاز شد كه هفت نماینده هم غیبت غیر موجه داشته كه اسامی آنها در جلسه اعلام شد.

اسامی نمایندگان غایب به شرح زیر است.

1- سیروس برنا نماینده مردم بروجن 2- حسن تامینی نماینده مردم رشت 3- کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود 4- روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران 5- سید حسین ذوالانوار نماینده مردم شیراز 6- حسین نجابت نماینده مردم تهران 7-اكبر رنجبر زاده نماینده اسدآباد
بازدید از ۶ کمپ ترک اعتیاد شهرستان شاهرود


مسئولین استانی از مراکز ترک اعتیاد و کمپ های مجاز و غیرمجاز مستقر در شهرستان شاهرود و روستاهای دهملا و علی آباد و کلاته شاهرود خیج بازدید کردند.

حاج غلامی معاون دادستان، نماینده شورای فرهنگی مبارزه با موادمخدر و نماینده فرمانداری، دکترمیراج، معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان سمنان و کارشناسان مربوطه از مراکز ترک اعتیاد و کمپ های مجاز و غیرمجاز مستقر در شهرستان شاهرود و روستاهای دهملا و علی آباد و کلاته خیج بازدید کردند.

در این بازدیدها توصیه های لازم درخصوص مسائل بهداشتی، درمانی، پزشکی ،مسئول فنی و مکان مناسب ارائه شد و مقرر شد تعداد ۴ کمپ از ۶ کمپ موجود بعلت عدم رعایت دستورالعملهای مربوطه و نداشتن مجوزهای لازم پس از ابلاغ تا مدت ده روزه تعطیل شوند.
14 اكیپ بهداشتی درمانی به مناطق محروم شاهرود اعزام شد


سمنان - مسوول بسیج جامعه پزشكی شاهرود از اعزام 14 اكیپ بهداشتی درمانی به مناطق محروم این شهرستان در سالجاری خبر داد.
'حسین عجم نوروزی' روز سه شنبه با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت: این اكیپها از ابتدای امسال و با تركیب پزشك عمومی، ماما، روانشناس، كارشناس بهداشت و تزریقاتی به مناطق مختلف شهرستان شاهرود اعزام شده اند.
وی اظهار داشت: اكیپ های پزشكی اعزامی تاكنون ضمن ویزیت رایگان 251 نفر بیمار، 245نسخه دارو به بیماران تحویل دادند و در كنار آن امر آموزش بهداشت و سلامتی به افراد این مناطق و توزیع برشور و جعبه كمكهای اولیه برای ساكنین این مناطق نیز انجام شد.
عجم نوروزی با اشاره به گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: بسیج جامعه پزشكی در كنار برنامه های ابلاغی خود برنامه های مختلفی برای بزرگداشت این هفته پیش بینی كرده است.
وی ویزیت رایگان مردم در درمانگاههای رضوی و امام حسین سپاه، برپایی بیمارستان صحرایی برای اولین بار در شهرستان شاهرود با همكاری دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود در طول هفته دفاع مقدس در منطقه رزمایشی فدائیان ولایت را از جمله این برنامه ها برشمرد.
مسئول بسیج جامعه پزشكی شاهرود با اشاره به تشكیل شش حلقه صالحین در بسیج جامعه پزشكی با حضور بیش از 150 نفر افزود: با توجه به ابلاغ سازمان بسیج و استقبال اعضای بسیج جامعه پزشكی این حلقه های معرفتی هر هفته برنامه های مختلفی دارند و در هفته دفاع مقدس نیز همایشی در خصوص تجلیل از فعالین جامعه پزشكی در حلقه های صالحین برگزار می شود.
کالبد شکافی طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان


خبر انتقال آب خزر به استان سمنان با هدف تامین بخشی از آب شرب و آب موردنیاز صنعت و بخش کشاورزی شهرستان های دامغان، سمنان و شاهرود، اوایل شهریور ماه سال گذشته روی خروجی برخی خبرگزاری ها قرار گرفت.

بنا به اعلام مسئولان و دست اندرکاران این طرح، قرار است سالانه یک میلیارد و ۲۰۰میلیون متر مکعب آب از این طریق از دریای خزر به استان سمنان منتقل شود و هزینه اجرای این طرح هم ۱۵هزار میلیارد ریال اعلام شده است.

دستور رئیس جمهور

هجدهم مهرماه۸۹ خبرگزاری ایسنا در خبری به نقل از مدیرعامل وقت شرکت مدیریت منابع آب ایران از دستور دکتر احمدی نژاد برای آغاز پروژه انتقال آب از دریای خزر به سمنان خبر داد و این پروژه را بزرگ ترین طرح استفاده از آب های غیرمتعارف در خاورمیانه توصیف کرد. این مسئول این طرح را دارای توجیه اقتصادی ارزیابی کرد و در عین حال تحقق آن را منوط به تامین اعتبارات لازم دانست.

در سفر سوم هیئت دولت به استان سمنان که قرار بود تکلیف این پروژه روشن شود، صرفا مصوب شد ردیف بودجه ای برای انتقال آب دریای خزر به این استان پیش بینی و مطالعات اجرای آن طی یک ماه انجام و ارائه شود.

در همان زمان (پانزدهم دی ماه۸۹) رحیمی معاون اول رئیس جمهور در تشریح دستاوردهای این سفر گفت: برای طرح انتقال آب به سمنان که از خواسته های مهم مردم و مسئولان این استان است، به بودجه سنگینی نیاز است و به دلیل نداشتن برآورد دقیق اعتبار موردنیاز نمی توان رقمی اعلام کرد.

«علیرضا الماسوندی» که اکنون مشاور وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب است، از واگذاری اجرای این طرح به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به عنوان پیمانکار مطالعات و اجرا خبر می دهد و می گوید: مطالعات شناسایی اولیه این طرح اجرا شده و حداقل زمان معقول برای اجرای آن در صورت تامین اعتبار کافی حدود ۶سال است.

انتقادها

طرح های انتقال آب و حتی برخی سدسازی ها در کشور همواره با انتقادهایی روبه رو می شود؛ طرح انتقال آب به سمنان نیز از جمله این طرح هاست، اگر چه جزئیات طرح هنوز مشخص نیست اما طراحان پیش بینی کرده اند که آب از طریق لوله های بتونی از روی زمین منتقل شود.

در این زمینه «ناصر کرمی» کارشناس محیط زیست در گفت وگو با بی بی سی فارسی، ضمن ابراز تردید درباره اجرایی بودن یا اقتصادی بودن چنین طرحی پیش بینی کرد که طرح به دلیل دارا بودن تبعات زیست محیطی با مخالفت جدی فعالان روبه رو شود.

«بهروز دهزاد» استاد اکولوژی منابع آب دانشگاه شهید بهشتی تهران هم عملی بودن این طرح را زیر سوال می برد و می گوید: خزر یک منبع طبیعی مشترک میان ۵کشور است و برداشت آب از آن ممکن است مشکلات حقوقی را در پی داشته باشد. او در عین حال مدعی است که با توجه به امکانات فنی کشور انتقال آب از خزر که در سطحی پایین تر از سمنان قرار دارد، عملی به نظر نمی رسد. به خصوص که برای این کار باید از سد کوه های البرز گذشت.

با این حال نماینده مردم نوشهر و چالوس و عضو فراکسیون محیط زیست مجلس هم انتقال آب از سرشاخه های تجن به استان سمنان را به لحاظ علمی نامناسب می داند و ادعا می کند که «وزارت نیرو نیز از اجرای آن صرف نظر کرده است». اما تاکنون مسئولان وزارت نیرو در این باره اظهارنظر رسمی نداشته اند.

موافقان چه می گویند؟

بسیاری از صاحب نظران تنها راه نجات کویر به ویژه در شرق کشور و حفظ ماندگاری روستاییان را تامین آب و انتقال آن از طریق سهل الوصول ترین گزینه می دانند وانتقال آب از دریای خزر به سمنان را با اهمیت توصیف می کنند.

«محمدرضا فاطمی» استاد منابع آب و دریا می گوید: بسیاری از کشورهای جنوب خلیج فارس از طریق پمپاژ از آب دریا استفاده می کنند و کشور ما هم با توجه به دارابودن ذخایر بزرگ انرژی این امکان را دارد که با ایجاد دستگاه های پمپاژ از دریا آب بردارد و رونق اقتصادی به وجود آورد. به گفته وی بسیاری از کشورهای جنوب خلیج فارس آب شرب خود را از این راه تامین می کنند و چون میزان نمک آب دریای خزر بسیار کمتر از خلیج فارس است، هزینه تصفیه آن هم بسیار کمتر خواهد بود.

«محمد کریم عابدی» عضو فراکسیون آب مجلس شورای اسلامی نیز درباره طرح انتقال آب از سرشاخه ها و آب های منتهی به دریای خزر به استان سمنان می گوید: انتقال ۱۴متر مکعب آب برای رفع خشکسالی به استان سمنان از مصوبات دولت بود که در دور سوم سفرهای استانی دولت این حجم به ۳برابر افزایش یافت و قرار شد استان یزد و شهرستان طبس هم تحت پوشش قرار گیرد ولی هنوز این طرح در مرحله مطالعه است و به اجرا درنیامده است.

وی طرح انتقال آب شیرین پس از تصفیه آب دریا در سواحل خلیج فارس به استان های یزد و کرمان را نیز در حد یک فرضیه اعلام می کند و می گوید: اولویت های وزارت نیرو در بحث تامین آب مهار آب های سطحی با ساخت سد و کانال، توسعه طرح های فاضلاب در مناطق شهری و روستایی برای بازیافت آب و انتقال آب از خارج کشور است.

جزئیات طرح

«سید محمدهادی رضوی» یکی از پیشنهاد دهندگان این طرح در پاسخ به انتقادهای مطرح شده درباره این طرح به ویژه در زمینه آثار زیست محیطی می گوید: دریای شمال حدود ۴۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۴۲۰ میلیارد مترمربع می شود اگر یک سانتی متر از دریا برداشته شود، می توان رودخانه ای را با خروجی ۱۲۴ مترمکعب بر ثانیه جاری کرد و هرگاه تعداد ثانیه های یک سال را حساب کنیم، برای انتقال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای خزر سالانه باید ۳ میلی متر از سطح دریا برداشت شود یعنی ۳۳۰ سال که آب برداریم، دریا یک متر پایین می رود.

وی با اشاره به مشکلات دریای خزر از جمله بالا آمدن آب، ورود فاضلاب ها، بالا بودن سطح آب در شهرهای شمالی و هدر رفتن سالانه 4.6 میلیارد مترمکعب آب های سطحی مازندران می افزاید: اجرای طرح مذکور ابتدا به صورت آزمایشی از سرشاخه های نکارود مسیر رادکان و چمن ساور-دیباج-چشمه علی و انتقال آب از طریق تونل و پمپ خواهد بود و هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمی زند و با توجه به محاسبات انجام شده می توان حدود ۱۹۷هزار هکتار باغ انار احداث کرد. البته هدف کلی از اجرای این طرح احیای قریب به ۲ میلیون هکتار زمین کشاورزی و احداث باغ در استان سمنان و تولید بیش از یک میلیون شغل است.

اما جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان از پایان یافتن مطالعات مرحله شناخت طرح انتقال آب دریای خزر به این استان خبر می دهد و امیدوار است با انتقال آب از دریای خزر مشکل آب استان سمنان تا ۵ سال آینده برطرف شود.

به گفته وی این پروژه بعد از یک سال تازه وارد مرحله اول طرح مطالعاتی شده است که قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) آن را اجرا می کند.

«حاج رسولی ها» مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران هم در پاسخ به پی گیری خراسان می گوید: طرح های اتصال آب های خلیج فارس و دریای عمان به دریای خزر، کانال ایران رود، کانال لوت، انتقال آب از خزر به سمنان، انتقال آب از خلیج فارس به حوضه کرمان و دیگر موارد مطرح شده یا دارای مطالعات لازم نیستند و درحد یک پیشنهاد مطرح می باشند و یا مطالعات آن ها پایان نپذیرفته است لذا در شرایط فعلی و بدون مطالعه و یا بررسی های لازم پاسخگویی درباره آن ها کار چندان آسانی نمی باشد.

طرح مهر نهایی ندارد

وزیر نیرو هم به تازگی در سفر به استان سمنان، از اجرای مطالعات انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان خبر داد و اصلی ترین مسئله استان سمنان را بحث آب دانست و گفت: با سرعت دادن به مطالعات این طرح و دریافت مصوبه های لازم و بسیج همگانی، مشکل کم آبی این استان برطرف می شود.

وزیر نیرو در تشریح جزئیات طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان، تاکید کرد: طرح های متفاوتی برای انتقال آب مورد بررسی است که هیچ یک تا زمانی که از همه ابعاد اقتصادی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی مورد تایید قرار نگیرد، مهر «نهایی شده» را بر خود نخواهد دید.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مجید نامجو تاکید کرد: با توجه به این که ما ساحلی از دریا در اختیار داریم و رشته کوه البرز باعث شده است کرانه دریای ما محدود باشد و از طرفی بارندگی در این مناطق زیاد است و این آب با سرعت به دریای خزر می ریزد،ایده وزارت نیرو این است که طرحی در نظر گرفته شود که از هدر روی آب جلوگیری کند که بتوانیم استفاده بهینه ای از این نعمت خدادادی داشته باشیم.

وی درباره تصمیم وزارت نیرو برای انتقال آب تاکید کرد: در حال حاضر وزارت نیرو به طور هم زمان چندین ایده را برای انتقال آب در دست مطالعه دارد که هنوز هیچ یک به تایید نهایی نرسیده است و در بین این برنامه ها آن طرحی که بیشترین توجیه و کمترین آسیب ها را داشته باشد، مورد تایید ما قرار می گیرد. در این میان، ایده ای که وزارت نیرو مدت هاست در حال بررسی آن است، ساخت کانال برای استفاده از آبی است که از طریق جلوگیری از هدر رفتن آب باران ها و ریزش آن به دریا، در مناطقی که بیشتر به آن احتیاج داریم، حاصل می شود.

او توضیح داد: در حقیقت با مسدود کردن رودخانه هایی که به دریا می ریزد و وارد کردن آن به کانال ها، آب مورد نیاز خود را استحصال می کنیم که می توانیم از این طریق آب مورد نیاز جلگه شمالی را از رامسر گرفته تا انتهای گلستان تامین کنیم.

نامجو درباره توجیه اجرای این ایده گفت: این کار به ما اجازه می دهد که در بالادست ها سدهایی بسازیم و اگر خواستیم آب را به مناطق مورد نیاز هدایت کنیم، ابتدا باید آب مورد نیاز آن منطقه را تامین کنیم تا با ایجاد تعادل، امکان انتقال آب به مناطق مورد نیاز دیگر فراهم شود.

وی درباره دیگر ایده های موجود در خصوص مدیریت آب در حوضه خزر گفت: آب خزر شوری کمتری نسبت به خلیج فارس دارد و می توان آن را با هزینه مناسب تری شیرین کرد و در اختیار مردم شمال کشور قرار داد. آن گاه آب را از طریق دیگری در اختیار مردم سمنان قرار می دهیم. یک ایده دیگر نیز این است که با توجه به این که هزینه برق برای پمپاژ این آب بالاست، ابتدا آب را با استفاده از پمپاژ به بالای منطقه کوهستانی انتقال دهیم و آن گاه با قرار دادن نیروگاه های برق آبی در سراشیبی منطقه کوهستانی، دوباره از این آب برق تولید کنیم و آب را به منطقه مورد نظر انتقال دهیم.

وزیر نیرو در ادامه صحبت هایش تصریح کرد: درحالی که این ایده های متفاوت همه مطرح است، اما هنوز هیچ یک مهر تایید نخورده است که تصمیم بگیریم کدام اقتصادی و اجرایی است و تا زمانی که طرحی توجیه اقتصادی نشود، نمی توان با قطعیت تصمیم گیری کرد. این طرح ها همه در حال مطالعه است و پس از دیده شدن همه جنبه های طرح از حقوقی و زیست محیطی گرفته تا فنی و اقتصادی وزارت نیرو در خصوص آن تصمیم گیری می کند.

وی افزود: چندین سال است که وزارت نیرو در کنار تمام مطالعات طرح های خود، مطالعات زیست محیطی و اجتماعی و فرهنگی را نیز با هزینه های خود انجام می دهد تا هر طرحی را از همه ابعاد ممکن مورد بررسی قرار داده باشد.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا که آیا طرح انتقال آب خزر به سمنان توجیه اقتصادی دارد، گفت: ایده وزارت نیرو به طور کلی برای انتقال آب به سمنان به این سمت است که این طرح هم زمان از همه ابعاد اقتصادی، حقوقی و اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

وزیر نیرو درباره مشکلات حقوقی احتمالی چنین طرحی نیز گفت: حجم آب موجود در دریای خزر بالای ۵۰۰ میلیارد مترمکعب است. اگر این طرح عملیاتی شود، سالانه تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب امکان انتقال وجود دارد که با حجم آب موجود در دریای خزر قابل مقایسه نیست.

وعده های عالی

طی سال های اخیر مسئولان به ویژه در دولت، وعده های عالی برای رفع معضل کم آبی به مردم استان های مختلف داده اند که مرور آن ها خالی از لطف نیست.معاون اول رئیس جمهور اوایل خرداد ماه ۸۹ در مراسم افتتاح بزرگ ترین نیروگاه سیکل ترکیبی کشور در کرمان گفته بود: مردم استان کرمان از بی آبی رنج می برند که بنا داریم آب را از خلیج فارس و دامنه زاگرس به کرمان انتقال دهیم.

شهریورماه همان سال هم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان انتقال آب از خلیج فارس به جنوب استان کرمان را از طرح های درحال پی گیری شرکت آب منطقه ای اعلام کرد. «عطارزاده» معاون وزیر نیرو هم از مطالعه دو طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مورد نیاز کشور خبر داد و در مقایسه با طرح دریای خزر پیشرفت آن ها را بیشتر اعلام کرد.
چکیده گزارش

انتقال آب از دریا به مناطق کویری و کم آب کشور امری است که در سال های اخیر مورد توجه دولت قرار گرفته است ولی روند عملیاتی شدن این قبیل طرح ها به حدی کند است که چندان نمی توان به تحقق آن امیدوار بود.همان طور که طرح عظیم احداث آبراه بین دریای خزر و دریای عمان یا خلیج فارس سال هاست روی کاغذ مانده است، کارشناسان درباره دیگر طرح های انتقال آب از دریاهای مجاور کشور به نقاط کویری و کم آب ابراز تردید می کنند. اگر چه برابر اعلام مسئولان وزارت نیرو مطالعه ۲طرح انتقال آب از خلیج فارس به حوضه کرمان و از دریای خزر به حوضه سمنان در حال تکمیل است ولی هنوز هیچ یک از این طرح ها مهر تایید نخورده است و احتمال اجرایی شدن آن بسیار اندک است. با این حال باید با سرعت دادن به مطالعات و بررسی مزایا و معایب چنین طرح هایی، برای نجات استان های کویری در اسرع وقت اقدام کرد.
احداث پاركینگ‏ در محور شاهرود ـ سبزوار


مدیرکل راه و ترابری استان سمنان از آغاز عملیات احداث پارکینگ‏های توقف‏گاهی در محور شاهرود ـ سبزوار خبر داد.
رجب قربانپور ظهر امروز در جمع خبرنگاران در این باره افزود: احداث پارکینگ‏های بزرگ با ظرفیت‏های بالا در محورهای ترانزیتی استان به عنوان یک منطقه ایمن برای توقف اضطراری و همچنین ایجاد مکان مناسب برای استراحت و توقف بیشتر رانندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی تصریح کرد: در این راستا، اداره کل راه و ترابری استان سمنان اقدام به احداث چند دستگاه پارکینگ با ظرفیت بالغ بر 500 دستگاه خودرو در محور ترانزیتی شاهرود ـ سبزوار کرده است.
مدیرکل راه و ترابری استان سمنان در ادامه تصریح کرد: محل احداث این پارکینگ در کیلومتر 132 محور شاهرود- سبزوار حوالی روستای عباس‏آباد بوده که با مساحتی در حدود 50 هزار متر مربع در حال اجراست.
قربانپور اعتبار اجرایی این پارکینگ‏ها را هر کدام 550 میلیون ریال عنوان کرد.
مدیرکل راه و ترابری استان سمنان افزود: در منطقه میاندشت واقع در خط جنوبی این محور نیز پارکینگ دیگری مجهز به برج نوری و با مساحتی بالغ بر 55 هزار متر مربع احداث شده و در حال بهره‏برداری است.
استان سمنان با داشتن 8 ‌هزار و 612 کیلومتر راه شامل بزرگراه، راه اصلی، راه فرعی و راه روستایی یکی از استان‌های پهناور کشور است.
با بهره‌برداری از طرح‌های سفر رهبری و دو سفر ریاست جمهوری، استان سمنان یکی از مترقی‌ترین استان‌های کشور در حوزه راه می‌شود.‌
استان سمنان پنجمین استان وسیع کشور با طول بیش از 600 کیلومتر بوده که بافت اجتماعی استان در طول این مسیر شکل گرفته است.
‌مسافت بین شهرستان‌های بزرگ استان سمنان حداقل 100 کیلومتر بوده و در ضمن استان سمنان در مسیر اصلی مسافرت‌های کشور قرار گرفته است.
مسافرانی که قصد تشرف به بارگاه امام رضا (ع) را دارند، باید از استان ما عبور کرده و در هنگام بازگشت نیز استان سمنان مسیر اصلی اکثر مسافران است.
خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان در جاده‌های استان سمنان بیشتر است.
استاندار سمنان از روند پیشرفت مسكن مهر شاهرود بازدید كرد


استاندار سمنان به همراه فرماندار شاهرود از روند پیشرفت مسكن مهر شاهرود بازدید كرد.

ا' عباس رهی 'روز شنبه از نزدیك علاوه بر بازدید از روند پیشرفت مسكن مهر شاهرود با مسوولان تعاونی ها و صنعتی سازهای مسكن مهر شاهرود دیدار كرد.
در این دیدار و گفت و گو استاندار روند ساخت و سازها،دریافت تسهیلات بانكی،محوطه سازی وپاكسازی نخاله های ساختمانی را مورد بررسی قرار داد.
همچنین برخی از سازندگان مسكن مهر مسایلی را در خصوص آب و گاز درجلسه ای كه به این منظور با مسوولان ودست اندركاران تشكیل شد،مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
تعداد زیادی از واحدهای پروژه مسكن مهر شاهرود در آینده نزدیك با حضور مسوولان كشوری ،استانی و محلی افتتاح و مورد بهره برداری قرارخواهد گرفت.


گفت مسکن می شود ارزان ارزان غم مخـــــور

شهر و شهرک میشود دشت و بیابان غم مخـور

چند وقتی گر که صاحب خانــــــه حالت را گرفت

بعد از این خواهم گرفتن حال ایشان غم مخـــور

خانه می سازم برایت، خانـــــه ای ارزان و خوب

بهتر از هر برج در تجریش و شمران غم مخــــور

می شوی آسوده دل از خانـــه بر دوشی دگـــر

می رود آوارگی هــــا روبه پایان غم مخـــــــــور

نسل صاحب خانه می گردد از این پس منقرض

حل شود این مشکل و این کهنه بحران غم مخور

رسم دلالی بر انــــــــــــدازم دگـــــر ،دل بد مکن

با تو همدل می شوند انبــــــوه سازان غم مخور

این زمین خواران به جــای خود نشانم بعد از این

تا که وضع ملک ،باز آیــــــد به سامان غم مخور

رفت اگر کـــــــل حقوقت پای یک سوئیــــت تنگ

یا اتاقی چون سلول و همـــــچو زندان غم مخور

می شوی امسال جانـــــــم، صاحب آپارتمـــــان

دائمــــــا یکسان نماند حال دوران غم مخـــــــور
امام جمعه شاهرود: تمام توان خود را برای تربیت نسل جوان بكار گیریم


امام جمعه شاهرود گفت: مسوولان امور فرهنگی و آموزشی و همچنین خانواده ها باید توجه داشته باشند و تمام توان خود را برای تربیت نسل جوان كه آینده سازان كشور هستند به كار گیرند.
حجت الاسلام 'محمود ترابی' در خطبه های نماز جمعه این هفته شاهرود افزود: منابع انسانی خصوصا جوانان از ارزش های سازنده و افتخار آفرین هر كشور محسوب می شوند.
وی با تاكید بر اینكه دین مبین اسلام در تعلیم و تربیت انسانها برای رسیدن به تعالی دستورات متعددی دارد، اظهار داشت: در ایران اسلامی هر نوع آموزش باید مبتنی بر تعالیم دینی باشد.
وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان كرد: همراه با آموزه های دین و علمی باید رشادت و شجاعت به نسل جوان برای دفاع از اسلام و كشور آموزش داد.
امام جمعه شاهرود خاطرنشان كرد: رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس بسیاری از فرهنگها از جمله شهادت، ایثار، مقاومت و مجاهدت را به صورت عملی در جامعه نهادینه كردند.
فرمانده سپاه شاهرود: دفاع مقدس مجموعه‌ای از آموزه‌های راهبردی است


فرمانده سپاه ناحیه شاهرود گفت: هشت سال دفاع مقدس، دوران نمایش اوج رشادت، شجاعت، ایثار و جوانمردی ملتی سربلند و مجموعه‌ای از معارف و آموزه‌های کاربردی و راهبردی در حوزه‌های مختلف سیاسی، علمی، اقتصادی و نظامی‌ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،سرهنگ حسین ابوترابی با اشاره به دلایل تکرار گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس در هر سال گفت: یادآوری روزهای حماسه‌ای که در تاریخ نظیر ندارد و ملتی كه چنین برگ زرینی در کارنامه خود ثبت کرده باشد، بسیار لازم است و باید این عزت به نسل‌های جوان که مورد هجوم دشمنان هستند منتقل شود.

ابوترابی با تمجید از مردم انقلابی ایران اسلامی تصریح كرد: مردم ما ملتی بزرگ هستند که با رشادت و شهادت‌طلبی نظم نوین جهانی طراحی شده از سوی مستکبرین عالم را به هم زدند و با توانمندی خویش دشمنان را به ذلت کشاندند.

وی برگزاری رژه بسیجیان همراه با نیروهای مسلح و رزمایش فرهنگ رزمی ولایت را از جمله‌ برنامه‌های گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس برشمرد.

ابوترابی هدف از برپایی نمایشگاه و برگزاری رزمایش میدانی را یادآوری تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی دانست و افزود: با توجه به اقدامات خصمانه دنیای استکبار برعلیه ملت مظلوم ایران، لازم است نسل جوان ما با اقدامات و نقشه‌های دشمن آشنا شوند و با برگزاری این نمایش و رزمایش می‌خواهیم قسمتی از تاریخ مبارزه و شیوه‌های مبارزه بر علیه دشمن را به نسل جوان منتقل كنیم. 

وی در مورد رابطه دفاع مقدس و جنگ نرم گفت: واژه‌ جنگ را به تحمیل اراده از طرفی به طرف دیگر معنی كرده‌اند اما شیوه تحمیل اراده متفاوت است. در مقطعی از طریق جنگ سخت و نیمه سخت و اکنون هم با جنگ نرم دشمن مواجه هستیم و دشمن از این طریق اهداف خود را دنبال می‌كند و ملت و جوانان ما هم شیوه‌های دشمن را شناخته‌اند و مقابله می‌کنند و مثل همیشه پیروز هستند.


ابوترابی در ادامه با اشاره به راههای آشنایی جوانان با دفاع مقدس گفت: جوانان از طریق مطالعه تاریخ انقلاب و جنگ تحمیلی و شرکت در اردوهای راهیان نور که گنجینه‌ای از معارف ارزشی است، با بخشی از امکانات منهدم شده دشمن آشنا شده و به مظلومیت و در عین حال،به استقامت ملت ایران پی خواهند برد.

وی با اشاره به حضور فعال بسیج در انقلاب افزود: بسیج در تمام عرصه‌های انقلاب اسلامی کارنامه‌ای درخشان از خود به جای گذاشته است زیرا تکلیف‌محور بوده و این تفکر حلال همه مشکلات نظام است.

ابوترابی افزود: بسیجیان جنگ را با همین عقیده و سازندگی و کمک به مسئولان نظام را با همین تفکر ادامه داده‌اند و اکنون هم با توجه به جنگ نرم، هوشمندانه در همه عرصه‌های کشور فعال هستند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به نقش نظام تربیتی صالحین در بسیج گفت: این نظام تربیتی در مقابله با شیوه طراحی جنگ توسط دشمن بکارگرفته شده است و تا پایین‌ترین رده تشکیلاتی بسیج ادامه دارد كه تاکنون برکات زیادی همراه داشته است و امید می‌رود با حضور با نشاط جوانان در حلقه‌های تربیتی شجره طیبه صالحین و همکاری صاحبان فکر و اندیشه در جامعه هر روز موفق تر از گذشته باشد .
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • آخرین بروز رسانی :
.
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic